Jednou z věcí, které nemůže žádný majitel rodinného domu vynechat, je příprava nemovitosti na zimu. Rozhodně to není žádná zábava, ale nutnost, jejíž podcenění by se nemuselo vyplatit. Díky tomu lze ušetřit jak za elektřinu, tak za pozdější opravy. Ale toho si je každý majitel určitě vědom. Přinášíme seznam činností, které je potřeba vykonat.
Okna a dveře
Je důležité se před příchodem zimy ujistit, zda dům zvládne nápor chladného počasí. Proto je vhodné obejít dům a zkontrolovat těsnění dveří a oken i funkčnost otevírání a zavírání oken/dveří.
Topení a radiátory
Přesvědčte se, že je vaše topné zařízení důkladně vyčištěno a seřízeno. U různých typů kotlů by měly být splněny veškeré předepsané kontroly a revize. Zejména u plynových!
Než zima udeří je potřeba odvzdušnit radiátory a natlakovat vodu v topném systému. Výměna nefunkčních ventilů přináší až 15 % úsporu energie.
Komín
To se týká hlavně těch, jež mají krb či krbová kamna. Zanesený komín přináší nejen špatné hoření, ale i nebezpečí vznícení sazí. Zvláštní nároky mají také plynové kotle, kde je vyžadována čistota komínových průchodů a předepsaný tah komína. Zanesené komíny vedou k požárům, a také mohou způsobit otravu oxidem uhelnatým.
Střecha a okapy
Střecha je velmi namáhaná část domu, proto je nutné ujistit se, zda jsou v pořádku tašky a nevyskytují se žádné závady. Kontrolu nepodceňte ani u střešních doplňků. Často opomíjené jsou okapy a svody vody – zbavte je nečistot a ujistěte se, že jsou plně funkční.
Kanalizace a potrubí
Odstraňte nečistoty z kanalizace a ujistěte se, že poklop sedí, jak má. Zabráníte tak podmočení domu v případě oblev a tání. Nechte vyvézt jímku. Potrubí, které vede ven je potřeba vypustit a omotat látkou či jiným materiálem (polystyren, sláma) a chránit před mrazem. Nezapomínejte vypustit a uklidit hadice.
Úklid kolem domu
Ukliďte vše, co je kolem domu a mohlo by utrpět újmu a překážet. Gril, venkovní posezení, houpačka atd.
Obrázek: pixabay.com