Dodržujte pravidla správného praní svetrů a váš outfit bude dokonalý

I něco na první pohled tak běžného, jako je praní svetrů, má svá pravidla. Dodržujte je a tento kus oblečení bude stále dokonalý. Kdo udělá chybu, tomu se může poměrně brzy vymstít. Jeho svetr se může srazit, může být plný žmolku, nebo vybledne. Potívejte se na tipy a triky, které klidně zvládne i muž, který pere poprvé.

Odstraňte žmolky

Jsou velmi nevzhledné a řada lidí kvůli nim svetr přestala nosit. Jejich odstranění však nemusí být nijak složité. Jednoduchá metoda je založena na použití jednorázové žiletky. Opatrně s ní jezděte po svetru a její břity budou žmolky hravě odstraňovat. Důležité je mít svetr na rovném podkladě a látka musí být vyrovnaná. Druhou možností jsou speciální odstraňovače vzorků, které fungují na podobném principu, ale jsou dražší.

Praní svetrů by nemělo být příliš časté

Samozřejmě vás nenabádáme k tomu, abyste nosili špinavé oblečení, ale zároveň upozorňujeme, že k praní svetrů by nemělo docházet třeba po jednom jediném nošení. Pravidelné praní se může negativně podepsat na ztrátě velikosti, tvaru, ale i barev. Může se objevit i vyblednutí, stejně jako ztráta měkkosti. Když si svetr ušpiníte, je lepší použít lokální odstraňovač skvrn než ho okamžitě cpát do bubnu pračky.

Neoblékejte ho hned

Co děla po praní svetrů? Jakmile je usušen, neměli byste si ho hned oblékat. Je dobré ho rozložit, třeba na gauč nebo na postel. Takto ho klidně nechte pár dní, díky čemuž zajistíte, že si dlouhodobě uchová svůj tvar. Když ho obléknete hned po vyprání, můžete ho takzvaně vytahat.

Šetrnost praní je základ

Praní svetrů by mělo být vždy šetrné. Základem je štítek, který už vám dobře napoví, co a jak. Dodržujte nejenom předepsanou teplotu, ale dbejte i na to, aby nedošlo k příliš silnému ždímání. Odstředivá síla by mohla narušit vlákna, a tedy i tvar vašeho svetru. Často je mnohem lepší prát svůj svetr raději jenom ručně. Klidně ve vlahé vodě s trochou šetrného pracího prášku na ruční praní. Nejprve zde nechte svetr i půl hodiny odmočit a potom ho lehce ručně vyperte.

Naučte se ho sušit

Chcete ho po vyprání a šetrném ždímání pověsit na šňůru? Je to další velká chyba, kterou byste mohli udělat. Opět hrozí, že se vám vytahá. Svetr by se měl sušit vždy rozložený a položený. Nejlepší jsou domácí skládací sušáky, které si připravíte a na celou horná plochu svetr položíte. Díky tomu zajistíte i optimální proudění vzduchu a to, že svetr dobře uschne a nebude cítit zatuchlinou.

Skladujte vždy složený

Mít ho na ramínku sice může působit prakticky, ale pokud chcete zachovat jeho tvary, je lepší ho skladovat tak, jak se má. Dejte si práci a všechny své svetry důkladně složte a umístěte je do skříně. Je to pro ně mnohem přijatelnější poloha než ve chvíli, kdy by měly někde viset.