Otevřená dvířka pračky po praní mohou pomoci předejít plísni. Pozornost je však třeba věnovat i těsnění

Fotografie: Depositphotos

Prodlužte životnost své pračky a zjistěte, jak jí zajistit tu nejlepší péči. Dvířka sice hrají důležitou roli, ale musíte věnovat pozornost i dalším faktorům a častým chybám.

Pračka patří mezi základní výbavu snad každé domácnosti. Aby vám však sloužila a správně fungovala co nejdéle, měli byste jí zajistit tu nejlepší péči a pravidelně o ni pečovat. Podle webu DomekIOgrodek je důležité vědět, kdy nechávat dvířka otevřená a kdy je zavírat. Dejte si také pozor na tyto nejčastější chyby a vyhněte se řadě problémů a nepříjemností.

Jak udržovat pračku funkční

Nedílnou součástí péče o pračku je její pravidelné čištění. Tím zajistíte nejen její správné fungování, ale prodloužíte i její celkovou životnost. Jakmile je prádlo po skončení mycího programu špatně vyprané nebo se ze zařízení line nepříjemný zápach, měli byste začít ihned jednat. Přitom stačí pračku důkladně čistit alespoň jednou měsíčně, jak jsme doporučovali už dříve na stránkách BydlímeÚtulně.

Čím čistit pračku

Nemusíte nutně používat speciální čisticí přípravky plné chemikálií, velmi dobře vám poslouží i suroviny z vaší domácnosti, což jsme radili už v dřívějším článku na BydlímeÚtulně. S usazenými nečistotami i zárodky plísní si hravě poradí trocha octa. S jeho pomocí vyčistíte jak buben pračky, tak i odtok a použít jej lze i k mytí zásobníku na prací prostředky nebo odtokový filtr.

Jak předejít vzniku plísní

Za špatné výsledky pracího cyklu nebo nepříjemný zatuchlý zápach může nejčastěji plíseň. Jejímu vzniku přitom snadno předejdete tím, že budete dodržovat určitá pravidla. Zejména se po skončení praní doporučuje nechat vnitřek pračky důkladně vyschnout. Vyplatí se i pomocí hadříku vysušit těsnění okolo bubnu pračky a vymýt zásobník.

Pračka
Fotografie: Pixabay

Prádlo uschne rychle i během deštivých a chladných dnů. Pomoc nabízí i obyčejný ručník

Z toho důvodu je lepší nechávat dvířka otevřená co nejdéle, protože se plísním skvěle daří právě ve vlhkém prostředí. Pokud ale máte doma malé děti, které s dvířky často lomcují, nezbývá vám jiná možnost. V takovém případě dvířka zavírejte a pravidelně otevírejte jen v nepřítomnosti dětí. Jinak totiž riskujete poškození pantů, těsnění i celých dvířek.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]