Tyto rady a tipy se rozhodně vyplatí znát, zpříjemní vám totiž úklid vašeho domova

Úklid není zrovna to, co by člověk dělal ze srdce rád. Uklízený, čistý, voňavý interiér je však něco, co většinu z nás nakonec zvedne z pohodlného křesla. Úklid se dá naštěstí i různě zpříjemnit a zjednodušit. Ať už je to puštění příjemné hudby, plánování úklidu, kvalitní čistící prostředky, jež práci značně usnadní či někteří moderní pomocníci. Přinášíme vám pár tipů, které vám úklid zpříjemní.

Pořádek ve skříni

Chcete-li vzít úklid z gruntu, pak se nevyhýbejte ani skříním a vyhoďte bez milosti vše, co jste na sobě neměli déle než jeden rok. Tyto věci zbytečně zabírají místo a chytá se na ně prach, což je ideální pro roztoče a moly. Některé věci můžete prodat, jiné darovat a učinit tak dobrý skutek. Budete mít radost nejen z úklidu, ale bude vás u srdce hřát i dobrý skutek. Totéž udělejte s dalšími zbytečnými věcmi: nábytek, hračky apod.

Připravte si pytle

Při úklidu mějte u sebe vždy pytel na odpadky. Ať už se jedná o papírky, zbytky jídel, láhve. Díky tomu nebudete muset neustále odbíhat. Do pytle bez pardonu házejte vše, včetně oschlých listů květin, staré kosmetiky a dalších věcí, které hyzdí vzhled domácnosti a přispívají k nepořádku.

Naučte se používat šetrné úklidové prostředky

Některé čisticí prostředky jsou drahé, nefungují, jak bychom si přáli a obsahují spoustu chemie. Naučte se používat ocet, sůl, jedlou sodu, kávovou sedlinu, citron a další. Tito pomocníci usnadňují čištění, pohlcují pachy, leští, bělí, zabraňují tvorbě plísní a vše šetrným a přírodním způsobem.

Mít méně = snadnější úklid

Začněte praktikovat jednoduché pravidlo: čím méně věcí budete doma mít, tím méně času a námahy budete věnovat úklidu. Je naprosto zbytečné mít přehršel dekorací a věcí, které ničemu neslouží. Týká se to nábytku, dekorací, bytových doplňků, oblečení, obuvi.

Plánujte

Úklid si vždy naplánujte. Například, že v pondělí umyjete horní část kuchyňské linky. V úterý vydrhnete sporák, pracovní desku a vytřete. Ve středu budete luxovat a utírat prach, ve čtvrtek převléknete postel apod. Někdy si člověk utrhne zbytečně velké sousto a snaží se uklidit vše v jeden den. Není divu, že takový úklid dá člověku pořádně zabrat a příště se mu už nechce.

Zapojte ostatní členy rodiny

Nemusíte se snažit veškerou práci udělat sami. Pokud domácnost obývají i další členové rodiny, mohou některou práci udělat i oni. Ať už jde o utírání prachu, mytí nádobí, luxování, vynášení odpadků.

Používejte pračku a myčku

Do pračky nemusíte dávat pouze oblečení a bytové textilie. Vyprat v ní můžete i plyšové hračky anebo pomůcky na cvičení (když je vložíte například do vnitřku polštáře) či vaku pro šetrné praní. Stejně tak můžete použít myčku nádobí k umytí některých věcí – vázy, dózy, dekorace, skleněné police z ledničky, mřížky z trouby anebo plastové hračky vašich dětí.

Používejte pytel do koše

Mytí koše si ušetříte tím, že do nich budete umisťovat pytel na odpadky. Když bude pytel plný, stačí jej vzít sebou při odchodu z domu a hned jej vyhodit. Zamezíte tak šíření zápachu a hádkám, kdo půjde s košem. Pytel můžete vyhazovat denně.

Vždy čistá toaleta

Každý den zvedněte prkýnko a zkontrolujte, zda je toaleta čistá, a také prkýnko ze spodní strany. Zabere vám to půl minuty a ušetří případnou ostudu, pokud na vaši toaletu půjde i návštěva. Mějte na toaletě po ruce vlhčené ubrousky a gel do talety. Vlhčené ubrousky si můžete doma i sami vyrobit z kuchyňských papírových, octa, vody a éterického oleje.

Parní mop = velký pomocník

Parní mop velmi usnadňuje kompletní úklid navíc nepotřebujete zbytečně chemické čisticí prostředky. Použít ho můžete na mytí koupelny, toalety, sporáku, oken, k osvěžení koberců a ničení roztočů, vyčistí i matraci a vytře podlahu. Pokud budete přeci jen toužit, aby pára z něj voněla, přidejte do vody dvě kapky esenciálního oleje anebo do něj nalijte parfémovanou destilovanou vodu, která je určená pro napařovací žehličky.

Obrázky: thehouseshop, housebeautifulonline