Domácí čistící prostředky jsou levné a zároveň nemusí obsahovat chemické složky

Nejen v současné době v souvislosti s koronavirem vzrůstá poptávka po čemkoliv, co se dá použít jako účinné čisticí prostředky. Možná vás proto zaujme, že velké množství těchto prostředků si můžete vyrobit sami doma, a to bez nebezpečné chemie.

Ochráníte tak nejen životní prostředí, ale také svou pokožku, která mnohdy při kontaktu s chemickými čisticími prostředky trpí. Jaké účinné a bezpečné prostředky si tedy můžete sami vyrobit?

Čistič koupelny a toalety

Koupelna a toaleta společně s kuchyní patří mezi místnosti, jejichž úklidu věnujeme nejvíce času a úsilí, neboť z nich chceme odstranit všechny případné choroboplodné zárodky, které by se zde mohly nacházet.

Účinný čistič lze snadno vyrobit za pomoci půl lžičky jedlé sody, dvou lžic tekutého mýdla a pěti kapek antibakteriálního oleje, například levandulového, rozmarýnového či tea tree. Díky oleji bude následně vaše koupelna i toaleta nejen čistá, ale také voňavá. Tento čistič můžete bez problémů použít na umyvadlo, sprchu, vanu, toaletu, obklady i poličky.

Čistič skleněných povrchů

Na výrobu toho čističe budete potřebovat tři lžíce octa, půl lžičky tekutého mýdla, jednu lžičku amoniaku a dvě stě mililitrů vody. Vše důkladně smíchejte a nalijte nejlépe do lahvičky s rozprašovačem. Vynikající čisticí vlastnosti tohoto přípravku oceníte nejen při čistění oken, ale také vitrín, skleněných stolků či zrcadel. Ocet a mýdlo si poradí i s těmi nejusazenějšími nečistotami a navíc se nemusíte bát žádného nepříjemného zápachu.

Čistič trouby

Mastné a napečené nečistoty v troubě už nemusí představovat žádný problém. Snadno je odstraníte pomocí čističe vyrobeného ze dvou set gramů jedlé sody, dvou lžiček tekutého mýdla a sto mililitrů vody. Stačí všechny ingredience smíchat a vytvořit směs, která se svou konzistencí podobá pastě. Tuto pastu poté naneste do předehřáté trouby a nechte působit několik hodin, v případě více znečištěné trouby i přes noc.

Multifunkční univerzální čistič

Velkým pomocníkem je v domácnosti rovněž univerzální čistič, který můžete bez starostí použít na nejrůznější povrchy. Jednoduché řešení představuje přípravek vyrobený z půl lžičky jedlé sody, jedné lžičky tekutého mýdla, deseti kapek levandulového oleje a tři sta mililitrů teplé vody. Vše promíchejte a počkejte, až se jedlá soda rozpustí. Následně směs přelijte do lahvičky s rozprašovačem, pokud chcete, můžete místo levandulového oleje do lahvičky následně vložit kůru z citronu.

Prostředek proti plísním

Poslední tip, který vám přinášíme, je na prostředek, který oceníte především v koupelně, skvěle si totiž poradí s případnou plísní. Na jeho výrobu budete potřebovat pouze dvě lžíce tea tree oleje a šálek vody. Tea tree olej s vodou smíchejte a nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Následně stačí nastříkat malé množství přípravku na postižená místa.

Fotografie: DepositPhotos, Freepik