Orchideje si v posledních letech získaly značnou oblibu a zdobí nejeden okenní parapet. Při správné péči se vám odmění záplavou nádherných exotických květů.
Také to znáte? Přinesete si z obchodu krásně rozkvetlou orchidej, avšak po odkvětu nasazených květů už se vám nedaří ji znovu rozkvést. Příčin, proč orchidej nekvete, může být hned několik. Ujistěte se, že orchidej má správné podmínky k růstu, a vyzkoušejte ji zalít hnojivem, které obsahuje všechny důležité živiny. Uvidíte, že brzy zase rozkvete.
Co orchidej potřebuje ke kvetení?
Jedním z hlavních důvodů, proč orchideje nemusí kvést, je nedostatečné světlo. Většině orchidejí se daří na nepřímém slunci, což může být v interiéru hůře dosažitelné. Orchidej dejte k jižnímu oknu, ale z dosahu přímých paprsků. Orchideje jsou také citlivé na kolísání teplot. K zahájení kvetení často vyžadují specifické teplotní rozsahy. Pokud nejsou splněny teplotní podmínky, mohou se zpozdit nebo úplně přeskočit fázi kvetení.
Ve volné přírodě čerpají živiny ze vzduchu a deště. Při pěstování v květináčích jsou citlivé na přehnojení, přesto je jim potřeba živiny občas dodávat. Ideální také je zalévat orchideje dešťovou nebo alespoň odstátou vodou. Také pozor na přemokření kořenů, což je jeden z častých důvodů, proč se orchidejím nedaří.
Paprikám je třeba přistřihnout křídla odstraněním prvního květu. Lépe se tak zakoření
Cizrnová voda obsahuje mnoho živin
Při hnojení orchidejí je potřeba pozorovat, jak na hnojivo rostliny reagují, a v případě orchidejí vždy platí „raději méně než více“. Někteří pěstitelé používají hnojivo z banánových slupek nebo kávové sedliny. Vyzkoušet však můžete i zálivku z cizrnové vody. Ta je totiž bohatá na živiny, včetně draslíku, železa, fosforu, dusíku a vitamínů K, C a A, jež jsou nezbytné pro růst a kvetení rostlin.
Vodu po uvaření cizrny sceďte a nechte ji vychladnout. Nařeďte ji stejným množstvím čisté vody. Poté do ní ponořte celý květináč alespoň na 20 minut. Následně ho vyjměte a nechte ho důkladně okapat. Cizrnovou vodu můžete používat jednou za 2–4 týdny. Sledujte, jak rostlina na hnojení reaguje. Při správných podmínkách a cizrnové zálivce vám brzy nasadí nová poupata.
Zdroj: Domek i Ogrodek