Paprikám je třeba přistřihnout křídla odstraněním prvního květu. Lépe se tak zakoření

Fotografie: Depositphotos

Papriky nesmí chybět na žádné zahrádce. Nejsou příliš náročné na pěstování, ale je potřeba dodržet několik zásad, aby se jim dařilo a bohatě plodily.

Zvládli jste papriky předpěstovat i zasadit a nyní už jen čekáte, až na záhonku či ve skleníku začnou plodit? Jak je podpořit ve kvetení a bohaté násadě plodů? Zahradnice se podělila o tipy, které zkušení pěstitelé používají, aby měli větší úrodu paprik. Některé z nich by vás nejspíš ani nenapadly. Proč paprice ustřihnout první květ a proč ji zbavovat listů?

Odstranění prvního květu

Jedním z klíčových postupů pro úspěšné pěstování paprik je odstranění úplně prvního květu, který se objeví na každé rostlině. I když se to může zdát neintuitivní, pomáhá to přesměrovat energii rostliny směrem k vytvoření silného kořenového systému a rozvoji zdravé struktury, což v konečném důsledku vede z dlouhodobého hlediska k vyšším výnosům.

Protrhávání listů

Je to další základní technika, která prospívá rostlinám paprik. Ačkoli může být lákavé nechat na paprice každý list, selektivní odstranění některých z nich zlepší proudění vzduchu a pronikání světla. Díky lepší cirkulaci vzduchu se také snižuje riziko vzniku houbových chorob. Zaměřte se na odstranění starých a poškozených listů. Začínejte vždy od těch spodních. Vrcholové listy na rostlině ponechte.

Dejte paprikám oporu

I když většina paprik zvládne růst i bez opory, přidání podpůrné tyčky nebo mříže, poskytne rostlině stabilitu a omezí se riziko jejího zlomení. Podpora ji chrání nejen před poškozením větrem, ale také usnadňuje lepší cirkulaci vzduchu, zlepšuje přístup slunečnímu záření, a tím i příjem živin. Rovnoměrně rozložená hmotnost plodů pak eliminuje riziko lámání větví, a tedy i škody na úrodě.

kvetoucí paprika
Fotografie: Freepik

Důsledná zálivka a hnojení

Rostliny papriky potřebují pravidelnou zálivku, aby prospívaly. Nepravidelná zálivka může vést k hnilobě květů nebo jiným fyziologickým poruchám. Udržujte půdu rovnoměrně vlhkou, vyhněte se podmáčení i přemokření. Paprika také potřebuje hodně výživnou půdu, proto ji pravidelně hnojte vyváženým hnojivem. Pro udržení půdní vlhkosti a omezení růstu plevelů pak kolem rostliny rozmístěte vrstvu mulče.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]