Domácí odstraňovače skvrn a zápachů, které si lze snadno připravit

Člověk ani nemusí mít doma malé děti nebo domácí mazlíčky a stane se, že musí řešit, jak odstranit flek z omáčky, vína, kávy nebo čaje. Někdy jsme roztržití a převrhneme skleničku, jindy veselá návštěva mává rukama, až shodí talíř s občerstvením nebo přijde kamarádka na návštěvu a její pes udělá loužičku. Zkrátka tyto nehody se nevyhýbají žádným domácnostem. Pak je dobré vědět, co na tyto fleky opravdu zabírá.

Jedlá soda a ocet

Na čištění skvrn je nejlepší bílý ocet. Je to ideální pomocník na běžné domácí úklidové práce a v kombinaci s jedlou sodou dokáže čistit fleky, odstraňovat vodní kámen a dokonce i připáleniny. Způsobů, jak tyto dvě běžné domácí ingredience použít existuje několik.

Buď můžete z octa a jedlé sody vytvořit pastu, kterou rozetřete pomocí starého zubního kartáčku nebo smíchat ocet a sodu a nalít do láhve s rozprašovačem. Další možnost je nasypat jedlou sodu například na matraci, rovnoměrně ji rozprostřít a následně postříkat octem v rozprašovači.

Jedlá soda a peroxid vodíku

Opět tady máte jedlou sodu, ale tentokrát s mnohem silnějším partnerem – peroxidem vodíku. Peroxid vodíku je silný pomocník na skvrny i bakterie. Je to v podstatě organické bělidlo. Výtečná kombinace na odstraňování fleku a zápachu z moči. Použijte 3% peroxid a smíchejte jej 1:1 s vodou. Použít můžete stejně, jako v případě ocet a jedlá soda, jen nezapomeňte peroxid ještě naředit vodou. V domácnosti má široké využití. Ať už jako čistit sanitárního zařízení, odstranění plísní v koupelně nebo fleku z matrace.

Citrusová šťáva a citrusová kůra

Toto je levný, voňavý a zdraví neškodný domácí čistič. Použít můžete šťávu z citronu, ale i vnitřek slupky či kůru. Citron můžete zkrátka použít úplně celý. Míchat můžete opět s bílým octem, který pomáhá čistit váš domov. Ocet má dostatek kyselosti a antibakteriální vlastnosti, aby účinně ničil plísně, bakterie a další škodlivé mikroorganismy.

Vnitřek citrusu můžete rozmazat na skvrny, třeba na nábytku, podlaze. Necháte působit a poté dočistíte. Vytvořit si můžete však i čistič v rozprašovači. Jednoduše necháte louhovat slupky nebo kůru citrusů v octu, slijete přes sítko a následně pak použijete jako čistič v rozprašovači. Nebo vymačkáte citron a šťávu smícháte s octem.

4 silní pomocníci na fleky a celkový úklid

  • Jedlá soda

  • Ocet

  • Peroxid vodíku

  • Citron

Obrázky: vacfaqs, decoist