Domácí pasta na spáry u dlaždic hravě strčí do kapsy čistící prostředky z obchodu. Obnovte zašlý lesk bez většího drhnutí

Fotografie: Depositphotos

Koupelna je místem, které je díky vlhkosti nejnáchylnější ke vzniku plísní. Její pravidelné čištění je tedy nezbytné nejen proto, aby pěkně vypadala, ale i z hygienických důvodů.

Pokud umýváte obklady v koupelně pravidelně, nejspíše nebudete mít větší problém se zašlou špínou na nich. To už však tolik neplatí o spárách, které mohou i přes pravidelnou péči o obklady začít měnit barvu a celkově kazit dojem z celé koupelny. Jednou za čas je dobré se pustit do pečlivějšího čištění. S dobrým postupem to však není nijak složité ani časově náročné.

Čištění obkladů

Pokud máte obklady v koupelně jen zaprášené, bez odolných nečistot, úplně na ně postačí horká mýdlová nebo jarová voda. Na odolné skvrny případně na vodní kámen si připravte pastu z jedlé sody a octa. Do mističky dejte jednu lžíci jedlé sody a zalijte ji trochou octa, jen tak, aby se vytvořila netekutá pasta. Tu pak houbičkou nebo starým zubním kartáčkem naneste na znečištěná místa, nechte ji chvíli působit a poté vše vydrhněte.

Spáry v koupelně jsou však trochu náročnější na vyčištění, protože nemají hladce uzavřený povrch a jednoduše do nich vnikají nečistoty a po čase se objevuje zešednutí nebo zažloutnutí. Dalším velkým problémem je vznik černé plísně, ta se většinou objevuje ve spárách kolem vany, umyvadla nebo sprchového koutu.

Fotografie: Freepik

Plíseň nikdy neodstraňujeme nasucho, ale vždy mokrým kartáčkem. A to jen pokud jde o malý rozsah. Při větším výskytu plísní, i pokud nejste fanouškem chemie, je  v tomto případě opravdu lepší na černá místa nastříkat k tomu určený přípravek proti plísni. Nechte ho působit a až poté, co je plíseň viditelně zlikvidovaná, se pusťte do samotného čištění spár.

Domácí pasta na spáry

Smíchejte půl šálku jedlé sody a čtvrt šálku peroxidu vodíku. Dobře promíchejte a přidejte ještě čajovou lžičku jaru na nádobí. Pastu naneste zubním kartáčkem na spáry a nechte ji 10 minut působit. Poté vše setřete houbičkou nebo hadříkem a na závěr ještě opláchněte čistou vodou. Všechny skvrny budou pryč, aniž byste museli spáry drhnout kartáčkem. Jestliže přece někde zůstane nečistota, pastu už naneste jen na tato místa a vydrhněte je.

Peroxid vodíku je výborná alternativa k chemikáliím. Nedráždí dýchací cesty, je ekologický, ale zároveň má všechny dezinfekční a antibakteriální vlastnosti, které při čištění spár potřebujeme. Využijete ho i jako pomocníka proti akné, na bolest zubů nebo k desinfekci odřených kolen. Neměl by tedy chybět v žádné domácnosti. Koupit se dá 3% na běžné použití nebo 6%, který má větší bělicí účinek.

Fotografie: Freepik

Pokud máte barevné spáry v koupelně, vždy vyzkoušejte přípravek, který chcete použít, na nějakém méně viditelném místě, abyste se ujistili, že neporušíte barevnost spáry. V případě, že jsou spáry v koupelně zašlé, zažloutlé a s hlubokými nečistotami již několik let, uvažujte o jejich obnově. Není to až tak složitý proces a koupelna díky tomu velmi prokoukne.

Zdroj: Athensmagazine

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]