Když se léta zašlému koberci vrátí jeho původní podoba i bez návštěvy čistírny

Fotografie: Depositphotos

Koberce jsou příjemnou pokrývkou podlahy. Bohužel na nich snadno ulpívá prach, nečistoty a různé pachy. Tímto způsobem ale můžete koberec dokonale vyčistit.

Kromě dekorační funkce plní koberce na podlaze také funkci tepelnou a izolační. Jejich nevýhodou je skutečnost, že jejich vlákna snadno pohlcují špínu, která nejde vždy snadno odstranit. Navíc pohlcují nepříjemné pachy, kterých se zbavuje opravdu těžko. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak koberec doma vyčistit, aniž byste si na tuto práci museli objednávat profesionály. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a váš koberec bude zase jako nový.

Jak koberec účinně vyčistit

Aby byl koberec opět dokonale čistý, jen obyčejný vysavač vám nepomůže. Čištění koberců v létě je sice snazší než v zimě, ale pořád je to pěkný oříšek. Špína v koberci bývá odolná a ulpívá na jednotlivých vláknech. Abyste koberec mohli účinně vyčistit i v zimě, vyzkoušejte tuto metodu čištění.

Suchá metoda čištění  koberců

Tato metoda je opravdu jednoduchá, ale velmi účinná. Jediné, co k tomuto čištění budete potřebovat, je 500 g obyčejné kuchyňské soli a 500 g jedlé sody. Jedlá soda má bělicí vlastnosti, a navíc dokáže rozkládat tuky, drobné nečistoty a pohlcovat pachy. Sůl zase koberec dezinfikuje a absorbuje vlhkost ze vzduchu. Tím podpoří čisticí účinky jedlé sody.

Fotografie: Freepik

Abyste koberec vyčistili, nasypte jedlou sodu a sůl do mísy a důkladně obě složky promíchejte. V jedné vrstvě tuto směs nasypte na povrch koberce a kartáčem ji jemně vetřete, aby se dostala i do hloubky. Několik hodin, můžete i přes noc, nechte směs na koberci působit. Následně kartáčem jemně vykartáčujte zrnka sody a soli a nakonec koberec vysajte vysavačem. Tato metoda dokonale čistí, ale bohužel si neporadí s opravdu odolnými pachy.

Středně mokrý způsob čištění koberce

K tomuto způsobu čištění koberce budete potřebovat lžíci pracího prášku, litr horké vody a lžíci čpavku, gumové rukavice a v případě potřeby masku na obličej kvůli zápachu ze čpavku. Veškeré přísady v míse smíchejte, až vám vznikne mýdlový roztok. Ten v jemné vrstvě naneste na zapáchající koberec. Po aplikaci by měl být vlhký, ne promočený. Koberec pak nechte zcela uschnout a následně ho vysajte. Nemusíte se bát ani přetrvávajícího zápachu čpavku, protože než bude koberec suchý, jeho odér vyprchá.

Zdroj: Xitrosti

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]