Nežádaný plevel nemá šanci: Poradí si s ním směs s citronovou šťávou a octem v hlavních rolích

Fotografie: Depositphotos

Boj s plevelem, jak se zdá, je nikdy nekončící záležitostí. Možná ho nemůžete vyhrát, alespoň ne hned v prvním kole. Ale omezit šíření nežádoucích rostlin zvládnete.

Trápí vás na zahradě plevel? V trávníku, záhonech, v chodníku či kolem plotu? Je úporný a tvrdošíjný – dřív vám uschnou stromy a zajdou kulturní plodiny, než se zbavíte plevele. Roste dobře na všech půdách, jak humusových, tak třeba jílových. A přece by měl ze zahrady vymizet. Jeho růst můžete díky produktům, které máte doma, významně omezit. A po čase ho snad i vyhubit.

Proč vlastně plevel odstraňovat

Málokdo chce dnes používat totální nebo selektivní herbicidy. Obzvláště ne tam, kde se pěstuje ovoce a zelenina a kde žijí děti a domácí zvířata. A bude lepší, když se jim vyhnou i všichni ostatní. Mohlo by se totiž snadno stát, že vítr aplikovaný herbicid zanese k sousedovi, vy mu zničíte vzácnou rostlinu nebo se jed dostane do rajčat, a máte malér. Existuje však domácí postřik, píše web DomekIOgrodek, který vám může s tímto problémem pomoci. Když si ho vyrobíte, zničíte opravdu jen plevelné rostliny, na něž ho aplikujete.

A proč se vlastně plevele zbavovat? Plevel jednak využívá stejné nebo podobné živiny jako kulturní rostliny. Rozrůstá se obvykle příliš rychle a rostliny, na nichž vám záleží, utlačuje a také jim stíní. A co je neméně důležité – bere ostatní vegetaci vláhu. Zkrátka ostatním rostlinám výrazně zhoršuje životní podmínky. Navíc se v něm ukrývají a případně i přezimují škůdci. Někdy působí odpudivým dojmem i z estetických důvodů. A za výskyt invazivních rostlin na zahradě hrozí i pokuta – o tom jsme na BydlímeÚtulně také psali.

Kuchyňská sůl jako efektivní služebník při čištění domácnosti: Poradí si i s troubou a potrubím

Jinými slovy není žádný důvod, proč plevel na zahradě ponechat. Snad jen v případě, kdy odpuzuje škůdce nebo zabraňuje nemocem ostatního rostlinstva. A že samotné vytrhání plevele nestačí, to už určitě poznali všichni zahrádkáři. Kořeny jsou hluboko a vždy se je podaří přetrhnout, informuje web Gardeneo. Než se nadějete, plevel už se zase rozrůstá. Jen v trávníku je jeho likvidace snazší – sekat, sekat a sekat. Pravidelné sekání podporuje růst jednoděložných trav, ovšem pro dvouděložné plevele je pohromou.

Domácí a levný způsob hubení plevele

Smíchejte tyto ingredience a připravte si nálev pro boj s plevelem: 50 ml citronové šťávy (nebo kyselinu citronovou), 300 ml vody, 200 ml octa, lžičku stolní soli, lžičku tekutého mýdla. Dobře promíchejte, dolijte vodou tak, abyste získali tři litry tekutiny, a nalijte do postřikovače.

Aplikujte za teplého slunečného dne, a pokud možno hned tehdy, dokud je plevel ještě ve vývojové fázi. Vzrostlé plevele se jen tak něčeho neleknou. Kyselina citronová poškozuje rostlinné buňky, ocet zase kořínky. Díky mýdlu přípravek na plevelu dobře ulpí a nespláchne se při prvním dešti. Roztok tak má šanci déle působit.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*