Domácí prostředky na likvidaci plevele – horká voda, sůl, igelit a další!

Zahrádka je balzám na duši a pastvou pro oko, když je krásně upravená. Mimo pohody sebou však přináší také hromadu starostí a práce. Většina zahrádkářů neustále svádí boj s všudypřítomným plevelem. Pokud nejste zastáncem chemické likvidace tohoto neřádu, pak zkuste osvědčené tipy zahrádkářů.

Několik jsme jich pro vás vybrali a máte tedy možnost zkusit se zbavit plevele způsobem šetrným k životnímu prostředí. Způsob likvidace plevele vždy volte podle toho, kde se nachází. Ne každý způsob bude vhodný zrovna pro vás.

Horká voda a pára

Zkusit můžete vřelou vodu. Tento způsob se hodí na menší plochy a tam, kde neohrozíte i další rostlinky. Vřelá voda si nevybírá a zničí vše, kam ji nalijete. Z velkého hrnce či rychlovarné konvice můžete vřelou vodu nalít na příjezdovou cestičku či chodníček, kde plevel prorůstá.

Pro větší plochy je možné v zahradnictví koupit napařovač. Je vhodný pro větší plochy a lépe se s ním cílí na konkrétní cíl. Nacházejí-li se v blízkosti plevele i užitkové rostlinky, přikryjte je a ochraňte.

Pořádně plevel osolte

Sůl většinou plevelu moc nesvědčí, takže za pokus to stojí. Odstraňte hráběmi od plevele co nejvíce hlíny a odřízněte stonek, co nejníže to jde. Řez pak posypte solí a dávejte pozor, ať sůl zbytečně netrousíte všude kolem.

Domácí postřik na plevel

Do láhve s rozprašovačem nalijte doma vyrobený roztok: 300 ml octa, 30 g soli a pět kapek saponátu na mytí nádobí. Pokud ani toto nebude stačit (některý typ plevele je hodně houževnatý) použijte silnější kalibr: 2 lžíce lihu a 250 ml vody – tuto pak nalijte například mezi zarostlé spárování venkovní dlažby.

Překryjte ho igelitem

Potřebujete-li odplevelit větší plochu (při zakládání nových záhonků), zalijte nejdříve plochu vodou a poté přikryjte černým igelitem. Černá přitahuje sluníčko, tudíž se pod igelitem plevel zapaří a uhyne.

Zkusit můžete i fígl s novinami. Ty namočíte a vyskládáte na dané místo jedny vedle druhých, aby se překrývaly. Na noviny pak nasypte piliny či mulčovací kůru a nechte tři týdny. Po odstranění najdete čistou zeminu.

Náhrada za mulčovací kůru

K osvědčeným pomocníkům, díky kterým udržíte půdu relativně bez plevele, patří mulčovací kůra. Ovšem ta není zadarmo. Pokud nechcete utrácet, zkuste použít náhradu. Směs spadaného listí a posečené trávy. Nevypadá to sice tak efektivně jako kůra, ale svůj účel to splní.

Druhou možností je využít odpad z kořenové zeleniny: petržel, celer, ředkve, mrkev. Po sklizni zeleniny použijte otrhané listy a rozložte je v záhoncích zeleniny, která na sklizeň teprve čeká. Získáte tak mulčovací vrstvu a plevel nebude mít takovou šanci.

Obrázek: pixabay.com