Domácí prostředky pro okamžitou úlevu od bolesti po vosím bodnutí

Fotografie: Depositphotos

Vosy nepatří mezi nejoblíbenější hmyz, ba naopak, jedná se o hmyz, který nás přímo obtěžuje. Jejich přítomnost nám nejen dokáže znepříjemnit odpolední procházku, ale mohou nám také způsobit bolestivé zranění. Zjistěte, jak si s ním poradit pomocí přípravků, které máme běžně doma.

Vosy nám dokážou pěkně znepříjemnit odpoledne. Kromě toho, že nás mohou otravovat během odpoledního pikniku nebo procházky, nás mohou také velmi nepříjemně bodnout. Existuje pár osvědčených triků a produktů, které můžeme použít pro zmírnění po vosím bodnutí. Pokud jsme ale na štípnutí od tohoto drobného živočicha alergičtí, měli bychom si neprodleně zavolat lékařskou pomoc.

Všemocným lékem je jedlá soda

Nejčastějším prvním řešením, které nás napadne, je na místo, kde došlo k bodnutí, aplikovat kostku ledu. Tento postup je správný, protože díky chladu dojde ke stažení krevních cév a jed, který je obsažen ve vosím žihadle, se nebude našim tělem šířit tak rychle. Zmírní se tak akutní bolest a také tak snížíme případný otok. Na pomoc si můžeme vzít také cibuli. Jedná se o protizánětlivé činidlo a pokud šťávou z cibule potřeme infikovanou oblast, můžeme tím zmírnit průběh alergické reakce.

Fotografie: Unsplash

Jedinečným pomocníkem při vosím bodnutí je jedlá soda, protože v kontaktu s vodou reaguje zásaditě, a je tak schopná neutralizovat jed, který je ve vosím bodnutí obsažený. S několika kapkami vody smícháme lžičku jedlé sody, dokud nezískáme pastu. Pastu aplikujeme na místo, kde je žihadlo, a necháme 10 minut působit. V případě potřeby aplikaci po 2 hodinách opakujeme. Pasta z jedlé sody díky svým účinkům sníží svědění a otok v místě, kde došlo k poranění.

Vsaďte na sílu bylinek

Výborným pomocníkem nám mohou být také oblíbené bylinky. Jednou z nich je bazalka. Díky obkladu, který si připravíme z listů nasekané bazalky, docílíme zklidnění akutní bolesti a zkrátíme dobu nepříjemného svědění. Chybu neuděláme ani v případě, že sáhneme po lístcích jitrocele. Mají totiž analgetický a antibakteriální účinek, stačí je na místo po bodnutí položit a nechat několik hodin působit.

Fotografie: Unsplash

Pro neutralizaci kyselin, které vosy v žihadle vylučují, se perfektně hodí ocet. Stačí nám namočit kus látky do roztoku, který připravíme smícháním vody a octa. Namočenou látku poté aplikujeme na postižené místo a necháme několik minut působit.

Na snížení otoku a potlačení zánětlivé odpovědi organismu se skvěle hodí také tvaroh. Ten naneseme na kůži a necháme zaschnout. Na zmírnění alergické reakce sje také možné využít med. Jednoduše jím postižené místo pomažeme a necháme působit.

Zdroj: WebMD