Neobvyklá místa, na kterých lze postavit dům mnohé překvapí

Většina z nás má normální dům či žije v bytech na obvyklých místech, která jsou ke stavbám obydlí určená. Existují ale i domy, které se od těch běžných velmi liší, a to nejen svou strukturou či designem, ale také tím, na jak neobvyklých místech byly postaveny. Dnes vám přinášíme přehled několika domů, které se nacházejí osamocené v krásné přírodě.

Kanada

Dům s názvem Cliff House se nachází v Novém Skotsku v Kanadě na břehu atlantského oceánu. Již na první pohled oceníte jeho citlivé zasazení do okolí krajiny. Z dálky vypadá dům zcela obyčejně, když ale přijdete blíže, vidíte, že je postavený na útesu, a nabízí tak velmi krásný výhled na oceán. Pozinkovaná ocelová nadstavba je pevně připevněna k útesu a odolá i silnému větru. Uvnitř je dům překvapivě útulný díky použití světlého dřeva.

Japonsko

Velmi zajímavý dům najdeme také na japonském ostrově Hokkaido, architekti ho vytvořili ve tvaru písmene L a dům je velmi originálně spojen s přilehlým kopcem. Dvě kostky, krychle stojící na sobě vytvářejí nevšední a dynamický dojem. Vchod do domu a do soukromých prostor se nachází ve spodní krychli, uvnitř vede schodiště do obytných prostor a kuchyně v horním podlaží. Konstrukce domu je vyrobena z vyztuženého betonu, který byl uvnitř domu ponechán surový, a tak zde vytváří vizuálně ostré spojení s velkými okny.

Španělsko

Na pobřeží Granady můžete obdivovat originální dům, který je jakousi poctou slavnému španělskému architektovi Antoni Gaudímu. Dům byl postaven ve svahu pod úhlem přibližně čtyřiceti dvou stupňů. Na první pohled je nejvíce viditelná jeho střecha, která se svým tvarem a strukturou podobá mořským vlnám či podle jiného názoru kůži draka. Dům je tvořen dvěma patry, ve spodním patře se nachází obývací pokoj s velkou terasou, v horním patře poté ložnice.

Čína

Uprostřed cedrového lesa v provincii Anhui na východě Číny se tyčí jedenáct metrů vysoký dům, který je tvořen šesti samostatnými kostkami, které jsou propojeny centrálním točitým schodištěm. Dům byl postaven tak, aby umožňoval dokonalý výhled do okolního prostoru. Cedrové dřevo nalezneme zvenku i uvnitř domu, a dům tak dokonale zapadá do přírody kolem.

Portugalsko

Villa Escarpa nacházející se v portugalském regionu Algarve může některým znalcům architektury určitými rysy připomínat slavnou brněnskou vilu Tugendhat. Bíla vila ve tvaru kvádru se tyčí nad strmým srázem s výhledem na vesnici Praia da Luz, cílem bylo vytvořit efekt domu plovoucího nad krajinou. Chloubou domu je obrovská střešní terasa, která mu dodává lehkost a vzdušnost.

Spojené státy americké

V Los Angeles se nachází dům s názvem Slice and Fold House, který připomíná origami. Architekti si při jeho stavbě vyhráli s ostrými hranami a otvory různých velikostí, výsledkem je, že dům je uvnitř velmi světlý a naplněný sluncem. Dům se nachází v poměrně prudkém svahu, do kterého byl pevně ukotven, a z několika teras, které se nacházejí v různých úrovních, nabízí zajímavé výhledy do okolí.