Domácí směs, po které květiny rostou jako z vody znaly už naše babičky

Fotografie: Freepik

V každé domácnosti se nachází nespočet věcí, o které se musíte pravidelně starat. Květiny jsou jedním z prvků, na které nesmíte zapomínat, a to bez ohledu na to, zda jsou v domě nebo na zahradě. Zalévání vodou nestačí k tomu, aby se naše květiny správně vyvíjely a krásně rostly. Naše babičky znaly skvělou metodu, díky které jejich rostliny rostly a kvetly nadprůměrně.

Tajemství zdravých a krásných květin

Každý, kdo miluje květiny, zaručeně chce, aby rostly, byly zdravé a krásně kvetly. Zahrada nebo okenní parapet pokrytý květinami je v jistém smyslu odměnou pro všechny, kdo se jim věnovali a starali se o ně po celou sezónu. Vyžaduje to hodně času, práce a především hodně trpělivosti. Výsledek ale ve většině případů stojí skutečně za to a přináší nám každý den spoustu radosti.

Jedním ze zajímavých tajemství našich babiček je, že zalévání květin vodou rozhodně nestačí. Je zapotřebí je dodatečně přihnojovat. Zdánlivě to není nic nového, ani neobvyklého. Pro mnoho lidí je to zcela normální. Nejzajímavější na tomto tajemství ale je, jak přesně přihnojit květiny tak, aby se nám odvděčily obdivuhodným a nádherným vzhledem, zdravím a květem. Měli byste jim dávat mléko.

Mléčná a výživná směs pro rostliny

Mnoho lidí si pořizuje drahé a velmi škodlivé prostředky pro hnojení a ochranu rostlin. Tento způsob je úžasně účinný a přitom velice levný a přístupný pro všechny.

Mléko máte prakticky neustále po ruce, je levné a snadno z něj můžete vyrobit hnojivo pro rostliny, které díky němu začnou růst jako blázen. Ukázalo se, že mléčný kondicionér poskytuje rostlinám důležité mikroživiny a uzdravuje půdu.

Fotografie: Pixabay

Mléko obsahuje bakterie, jejichž množení v půdě znamená, že houby a plísně nepříznivé pro kořeny rostlin se nemohou vyvíjet. Zalévání muškátů, petrklíčů, fíkusů, domácích růží a dalších květin směsí na bázi mléka jim zajistí mnohem lepší růst a bohatší kvetení. Vaše rostliny díky tomu budou mnohem zdravější, budou růst lépe a jejich květy budou mnohem krásnější.

Jak hnojivo vyrobit?

Potřebovat budete jen pár jednoduchých věcí, které máte zaručeně doma. Směs se skládá ze 100 ml čerstvého mléka, 1 litru vody a 3 kapek jódu. Vodu nalijte do nádoby, poté do ní nalijte mléko a přidejte jód.

Vše promíchejte. Je velmi důležité, abyste rostliny zalily čistou vodou zhruba o hodinu dříve, než začnete s hnojením touto směsí. Do každé nádoby na mokrou půdu nalijte asi 3-6 polévkových lžic mléčné směsi podle velikosti květníku.

Malá zajímavost na konec – stejnou směsí můžete jednou za čas nastříkat také listy a stonky rostlin, díky čemuž budou chráněny proti různým škůdcům (např. roztočům).

Stojí za to pamatovat, že všechny sukulenty, kaktusy a palmy nemají toto hnojivo rádi, takže je lepší je tímto roztokem nezalévat. Ostatní pokojové květiny ale budou jistě vděčné, když ho čas od času použijete.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]