Houbička vložená do lednice zní jako nesmysl, opak je ale pravdou. Existují pádné důvody, proč ji tam dávat

Fotografie: BydlímeÚtulně

Houbička na nádobí je fantastický vynález. Kromě základní funkce, kterou je mytí nádobí, ji ale můžete využít i jinak. Například v lednici pro udržení zeleniny v lepší kondici.

Tato drobná pomůcka je v kuchyni tak samozřejmá, že máme tendenci ji zcela ignorovat. Je celá z celulózy, jež v první řadě perfektně saje vlhkost. Nevadí jí hrubá manipulace a většinou má i stranu pro tvrdší drhnutí. Někteří výrobci houbičky také barevně rozlišují podle použití, které jim přísluší. Třeba růžové jsou určeny pro koupelny, zelené právě na mytí nádobí a modrými zase uklidíte kuchyňskou linku. Neroznášíte tak bakterie po bytě.

Životnost houbičky

Přestože jde o výrobek z kvalitního materiálu určený pro stálé používání, časem se opotřebuje. Nejde ani tak o to, jestli z houbičky padají kousky, ale kolik bakterií do sebe stihla nasát. Dle expertů byste měli houbičku – hlavně tu na nádobí – měnit každé 2–3 týdny. Někdo ji ještě dezinfikuje nebo vyváří – horkou vodou nebo v mikrovlnce. Tento postup ale není moc efektivní. Zlikvidujete asi 60 % bakterií, zbytek se však záhy opět rozmnoží.

Jak tedy na bakterie

Chcete-li životnosti jedné houbičky napomoci, pravidelně ji důkladně čistěte. Odstraňte hlavně veškeré zbytky jídel. I po sebemenším použití ji důkladně opláchněte a vyždímejte, cílem je dostat z ní co nejvíc vlhkosti. Jednou za týden jí také dopřejte očistnou lázeň. Ta se bude skládat z 1 dílu bělidla a 3 dílů vody. A na co se dá houbička ještě použít kromě úklidu?

Úloha houbičky v lednici

Už jsme zmiňovali, jak houbička perfektně saje. To se hodí právě v lednici, kde stykem dvou teplot dochází ke kondenzaci vlhkosti. Ta pak nutně narušuje trvanlivost všech uskladněných potravin. Nejvíc se to projevuje na zelenině, neváhejte ji tedy dát do zásuvky s okurkami, mrkví a dalšími věcmi na salát. Jejich trvanlivost vás pak překvapí. Pak už ji jen jednou za asi 2 týdny vyměňte za suchou a bude vám dál dělat dobrou službu.

úklidové prostředky
Fotografie: Pxhere

Snadná úleva přetíženého zápěstí

Ten, kdo hodně pracuje na klávesnici a s myší, se určitě setkal s vleklou bolestí zápěstí. Správná ergonomie a možnost úlevy je kritická. Jakmile to neberete na vědomí, jste kandidátem na syndrom karpálního tunelu. Místo speciální podložky na myš a opěrky klávesnice si zkuste dát pod ruku právě houbičku. Určitě časem poznáte rozdíl.

Ochrana mezi nábytkem a podlahou

Mnoho kusů nábytku – hlavně toho staršího – je těžkých a při stěhování skřípe po podlaze. Při manipulaci se skříněmi nebo těžkým křesly tak není nic snazšího než je vypodložit právě houbičkou. Případně ji můžete nastříhat na kousky a přilepit rovnou na spodní stranu nábytku.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]