Kvalitní domácí vývar je třeba ochránit před zkysnutím. Pomůže i míchání a rychlé zchlazení

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Masový vývar byste se měli naučit správně skladovat. Jinak se vám do druhého dne zkazí a můžete ho vylít, což by byla rozhodně škoda.

Představte si chuť výborné polévky s játrovými knedlíčky a domácími nudlemi. Není těžké tuto dobrotu uvařit, ale uchovat ji na druhý, případně i třetí den. Základem je čistý masový vývar. Je zvykem vařit ho s masem i zeleninou, ale ta způsobuje, že je vývar nasládlý, a také se kvůli ní rychleji kazí. Proto by bylo možná lepší, kdybyste zeleninu vařili samostatně, pak ji přecedili a teprve vložili do hotové polévky. Zeleninový vývar můžete použít někde jinde.

Vyhněte se riziku

Kvalitní masový vývar je základem dobrých polévek a omáček. Proto je dobré vědět, jak ho vařit, a hlavně jak zachovat jeho trvanlivost. U masového vývaru totiž hrozí zkysnutí a tomu je zapotřebí předejít. Dodržujte tedy několik základních pokynů.

  • Na zkrácení trvanlivosti má vliv zelenina, upozorňují na webu SmakDnia. Ten, kdo ji vaří rovnou s masem, měl by ji vyjmout před tím, než vývar uloží do ledničky. Největší vliv na zkažení vývaru má cibule a pórek. Chcete-li nechat vývar v lednici, pak jedině bez zeleniny.
  • Vývar k uskladnění rychle zchlaďte. Postavte hrnec třeba do dřezu s ledovou vodou, aby se proces chladnutí urychlil. Zejména v létě je to nezbytné. Nechávat chladnout vývar samovolně při teplotě 30 °C je totiž velké riziko. A jakmile je vývar studený, rychle s ním do ledničky, neboť pokojová teplota opět vede ke zkažení.

Syrové i vařené brambory je efektivnější loupat odlišně. Záleží i na jejich teplotě

Pro zajištění trvanlivosti vývaru vyjměte zeleninu
Fotografie: Depositphotos
  • Vývar byste měli až do vychladnutí míchat. Jinak se na povrchu vytvoří povlak, kvůli němuž polévka zkysne. Pod povlakem se začnou vytvářet nežádoucí mikroorganismy, zejména bakterie a kvasinky.
  • Vývar, ať je čistý, anebo je z něj už polévka, nikdy opakovaně neohřívejte. Pokud byste tak učinili, hrozí opět riziko zkysnutí, varuje web LittleHouseLiving. Postupovat byste měli takto: čistou naběračkou si z hrnce odeberte tolik vývaru, kolik míníte sníst, zbytek nechte v ledničce. Do odebrané dávky byste teprve nyní měli vložit zavářku, zeleninu a bylinky, krátce provařit a servírovat.

Dlouhodobé skladování vývaru

Dlouhodobě můžete vývar také uchovat, ale pouze v mrazáku. A to bez zeleniny. Maso do něj vložte rozkrájené, aby rychleji promrzlo. Vývar na polévku nebo omáčku můžete nalít do plastových krabiček, které jsou určeny pro skladování potravin a snesou mráz. Jestliže chcete menší dávky vývaru použít na dochucování pokrmů, jako je třeba rizoto nebo těstoviny, můžete použít třeba formičky na tvorbu ledových kostek. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás v minulosti také sepsali, jak získat nejchutnější vývar.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*