Vytisknutý domov ve znamení nízkých nákladů: Krásný interiér by si měli moci dovolit i lidé v nouzi

Fotografie: Depositphotos

Domy, které mají ambice změnit svět. I tak by se daly popsat startovací obytné domky, jež se nyní tisknout na 3D tiskárnách za velkou louží.

S moderními technologiemi se posouvají hranice téměř každého oboru. A stavitelství a architektura v tomto nejsou odlišné. Od domů tištěných na velkých 3D tiskárnách si jejich tvůrci slibují vyřešení bytové krize a zajištění střechy nad hlavou pro osoby v nouzi.

V Salvadoru už se takové domy tisknou

Společnost ICON během festivalu SXSW představila své velkolepé plány, kterými hodlá změnit poměry na poli dostupnosti bydlení. S pomocí velkých 3D tiskáren, jako je například Vulcan, chce „tisknout“ cenově dostupné domy, jež mohou pomoci s řešením hned několika problémů. Mezi nimi je například otázka bezdomovectví, pomoc sociálně slabším, dostupnost udržitelného bydlení či řešení krize s bydlením.

Tištěné domy mají velikostně zhruba 60 metrů čtverečních. Do nich tvůrci rozprostřeli hned čtyři místnosti a přidali menší prostor kolem domu. Startovací projekt se nyní testuje v Salvadoru, kde jsou domy tištěny za v přepočtu něco přes 200 000 Kč. Tvůrci však předpokládají, že až se jejich projekt osvědčí a dostane zelenou i jinde, cenovka spadne o více než polovinu.

Takto vypadá dostupné bydlení

Že dům nevznikl tradiční cestou, je vidět na první pohled. Odlišuje se například kulatými rohy, stěny navíc mají „přiznané“ vrstvení, nejde tedy o klasicky rovnou a hladkou plochu. Všechny domy pak mají jeden mustr. Dřevěná střecha je přesazená, čímž je zvětšen užitný prostor – kolem domu vzniká pochůzná plocha, jež je využitelná jako terasa nebo odkládací prostor na věci.

Netradiční dvojice žije na cestách. Žena se svou kozou bydlí ve vlastním pojízdném vagónu

Interiér je jednoduše členěný. Vstupními dveřmi se vchází přímo do místnosti, která se, vzhledem k tomu, že je uprostřed domu a je průchozí, hodí například jako obývací pokoj. Po pravé straně má tento pokoj dva menší prostory, jimž tvůrci dali podobu toalety v případě té zadní a pracovny v případě té přední. Nicméně pracovna jistě může být nahrazená i kuchyní, která v domě není naznačena. Poslední pokoj po pravé straně toho obývacího je ložnice.

Zdroj: Positive Vibration

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]