Šikovná Češka si splnila sen díky bydlení, které u nás nemá obdoby. Stačil jí lodní kontejner

Fotografie: Milare99 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Chata z kontejneru se už objevila i u nás. Tento trend, který se prosadil v zahraničí, zavítal i do ČR. O jeho rozšíření se postarala rodina české designérky.

Karolína Stryková, česká designerka s vizí udržitelného bydlení, si chtěla splnit sen o unikátní chalupě. A vida, zdařilo se. Karolína zakoupila přepravní lodní kontejner a přeměnila ho na okouzlující obydlí. Jejím záměrem bylo uniknout alespoň občas z ruchu velkoměsta a propojit se s přírodou. A to ji přivedlo na myšlenku inovativního konceptu – opětovné využití vyřazeného kontejneru. Inspirovala se v zahraničí a přenesla tohle ekologické bydlení do své vlasti.

Chata z kontejneru

Velkou oporou byl Karolíně její otec. Ten se již od sametové revoluce věnuje stavebním činnostem, a tak se spolu pustili do zkušebního projektu. Jeho výsledkem je funkční a útulný prostor, který souzní s Karolíniným minimalistickým životním stylem a nabízí klidné útočiště uprostřed přírody. Po tomto úspěchu přerostl původní projekt v úspěšný podnik. A to za výrazného přispění Karolíniny matky, která je propagační výtvarnice a rovněž se léta pohybovala ve stavebnictví.

Karolínina matka Zdena Zlatová celou myšlenku ještě rozvinula dále, do projektu nazvaného Blokki, o němž informuje web ArchiZoom. Jedná se o menší domky vyráběné z vyřazených lodních kontejnerů. V ateliéru si každý, kdo by o takový způsob bydlení měl zájem, může vyzkoušet vzorový domek. Za dobu své působnosti se rodina může pochlubit cca třiceti realizacemi. Od malých domků až po větší stavby, z nichž některé jsou složené dokonce z pěti kontejnerů.

Tato žena si splnila sen postavením malého domku za pár korun. Užívá si naprosto luxusní život

Založení firmy na výrobu kontejnerových domů

Všechny kontejnerové domy Blokki jsou řešeny tak, že vzhledem připomínají moderní dřevostavby. A jsou nejen estetické, ale také funkční. A ve všech případech byla využita nejen recyklace, ale také upcyklace. Což je přeměna starých a nepotřebných předmětů na produkty s vyšší užitnou hodnotou, než jakou měl původní výrobek. Více se o kontejnerových domech Blokki dočtete na stejnojmenném webu.

Kontejnerový dům je jedinečné bydlení. Lze ho přizpůsobit konkrétní lokalitě a tamním výhledům, flexibilně můžete řešit dispozice, domek je přemístitelný. A v případě, že pro něj nebudete připravovat pevné základy, nemusíte mít ani žádné povolení na jeho umístění. Rozhodně se jedná o zajímavou, moderní a udržitelnou alternativu k tradičním stavbám a životu v nich. Tohle bydlení je také ekologičtější.

V zahraničí je tento trend už tak daleko, že se z vyřazených lodních kontejnerů staví patrové kanceláře či kontejnerové hotely. To všechno přesvědčilo Karolínu Strykovou a její rodinu o správnosti jejich přístupu a založení rodinné firmy v tomto duchu.

Jak vypadá Karolínina chata

Stavba stojí na šesti betonových patkách a dnes je tvořena dvěma kontejnery. Fasáda domu je obložena sibiřským modřínem. Stejně tak jsou obložené stěny celého interiéru, i když tentokrát březovou dýhou. Okna mají dřevěné rámy a izolační dvojskla, píše web IDnes. Podlahy Karolína vyřešila položením přírodní podlahové krytiny, takzvaného marmolea. Vnitřní prostory mají výměru 70 m2 a dispozice je 3+kk, tedy obývák s kuchyňským koutem a dvěma ložnicemi.

Rodina si dopřála i malou terasu, na niž je přístup jak z kuchyně, tak i z jídelny. Chatu, která je zařízena ve skandinávském stylu, si dnes užívá celá rodina k plné spokojenosti všech jejích členů. Na BydlímeÚtulně jsme psali o páru, který z kontejnerů postavil patrový domek v přírodě.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*