Jak vypadá eko styl bydlení a čím se od ostatních liší?

Stylů bydlení, kterými se lze dnes inspirovat existuje nepřeberné množství. Jedním z nich, který se uchytil také v českých domácnostech je eko styl. Je velmi podobný stylu venkovskému, skandinávskému, vintage, ale přeci jen se něčím liší.

Eko styl bydlení se vyznačuje zdravým životním stylem a souzněním s přírodou. To však neznamená, že kuchyně v eko stylu je plná květin a bio výrobků. Spíš najdete na parapetech keříčky s dozrávajícími chilli papričkami, rajčátky a bylinky. Domácnost od domácnosti se může lišit v závislosti na preferencích. V každém případě je však eko styl součástí zdravého životního stylu. Což se zákonitě odrazí i na bydlení.

Přírodní materiály v hlavní roli

Klíčovými materiály jsou bezpochyby dřevo a vše přírodní, ale klidně v takové domácnosti objevíte i sklo a různé recykláty. Co se podlahové krytiny týče, je to různé. Od dřevěné, přes keramickou dlažbu, bambusovou, ale i koberce nebo přírodní lino. Z textilí je to asi také jasné: bavlna, len, vlna a další. Jen si zkuste přestavit dřevěný stůl, na něm lněný ubrus, proutěnou misku a ovoce z vlastní zahrádky.

Zemité a neutrální přírodní barvy

V takovém interiéru převládají spíš zemité odstíny a neutrální přírodní barvy. Výrazné barvy se pro tento styl příliš nehodí. Na útulnosti dodají dřevěné obklady, případně obklady z pálených cihel či kamene. Součástí je nezřídka i živý oheň v kamnech nebo krbu. Moderní bydlení lze doplnit o fototapetu s přírodou, obrazy květin apod.

Takový interiér působí vyrovnaně, klidně a žije svůj vlastní život – jako vše v přírodě. K oblíbeným dekoracím patří větvičky, plody šípků, šišky, kamínky, listí…Zkrátka a dobře tito lidé tráví čas raději venku v přírodě, než-li v obchodních domech a kavárnách. K eko stylu patří i renovace (recyklace) starých věcí. Výjimkou samozřejmě není ani jak už jsme zmínili – zdravý životní styl, kde patří pohyb, procházky v přírodě a vyladěný zdravý jídelníček, kde se potraviny nevyhazují, ale různě zužitkovávají.

Obrázek: relookchic