Novou kuchyni můžete mít levně i rychle bez nutností cokoliv bourat. Stačí barva, štětce a tapety

Prohlížíte si svou starou kuchyňskou linku a přemýšlíte o tom, že by to chtělo změnu? V prvé řadě zkontrolujte kuchyňský korpus, zda je v pořádku. Pokud ano, pak vystačí skutečně jen drobné změny, které vaši stávající kuchyni změní k nepoznání. Je-li korpus poškozen, zjistěte jak moc. Mnohdy stačí jen vyměnit pár desek, poliček.

Dalšími kroky jsou dispozice rozmístění kuchyňských spotřebičů a dřezu. Pokud vám i toto vyhovuje, pak máte vyhráno. V opačném případě nebudete sice bourat, ale řezat nebo nastavovat. I toto je možné, bez drastických zásahů.

Vašim dalším úkolem je kontrola dřezu a baterie. Budete si ho nechávat nebo raději pořídíte nový? Podívejte se, zda jsou dvířka kuchyňské linky oprýskaná, odlepují se hrany nebo jsou stále zachovalé? Podle toho pak zvolíte, jakým způsobem dvířka zrenovovat. Co obklad, šuplíky? Jakmile máte provedenou kontrolu, napište si, co vše je potřeba udělat.

Změna vzhledu kuchyňské linky

Pokud jsou dvířka nějak poškozená, budete je muset nejdříve opravit. Ať už brousit, tmelit, opatřit je novými páskami po hranách apod. Možnosti jak změnit vzhled kuchyňské linky se nabízejí dvě. Buď tapetování anebo barvení. Záleží na vás, kterému způsobu dáte přednost. Toužíte-li po dekoru dřeva, pak je to samolepící tapeta. Jestliže zvítězí například barva bílá, pak stačí koupit vhodnou barvu a linku natřít. Můžete použít obě metody a vyhrát si se vzhledem. Dnes jsou v módě i poličky v horní části. Můžete klidně jednu skřínku úplně odstranit nebo jen sundat dvířka a nechat otevřený prostor. Vyniknou tak stylové kořenky, pěkné hrníčky, mlýnek nebo jiná dekorace.

Pracovní deska, dřez a baterie

Pracovní desku pokud je poškozená a vykazuje známky opotřebení je lépe koupit novou. To i v případě, že budete měnit rozmístění kuchyňských spotřebičů. Pokud s ničím hýbat nebudete a deska není v nejhorším stavu, opět platí totéž co u dvířek. Speciální nátěr nebo samolepící folie. U barvy i tapety pamatujte na to, že nesmíte na desce nic krájet, řezat, pokládat horké. Proto se vyplatí koupit velkou kameninovou desku/podložku a nechat ji tam trvale umístěnou. Navíc vypadá i stylově. Budete-li měnit pracovní desku, pak se vyplatí pořídit už i nový dřez a baterii.

Nové úchytky

Z vlastní zkušenosti vím, že nová pracovní deska a úchytky dokáží hotové zázraky. Divili byste se, jak málo někdy stačí, aby kuchyně prokoukla. Co se úchytek týče, nejde o velkou finanční investici, přitom to se vzhledem udělá hodně.

Obklad

V každé kuchyni je vždy i nějaký obklad. Dokonce i u něj můžete přistoupit k nátěru speciální barvou. Případně můžete koupit nový a nalepit na ten stávající – opět použijte speciální lepidlo. Jde to! Další možností je samolepící tapeta nebo deska s určitým vzorem. Ty mohou být jednobarevné, s dekorem dřeva nebo s ornamenty. V nabídce jsou dnes už i skleněné stěny za kuchyňskou linku, kde může být vyobrazeno ovoce a zelenina, káva, kytky, víno, město, letadlo, ale i dekor betonu, mramoru dřeva apod. Tady už je však potřeba si připlatit. Skleněné stěny se pohybují okolo 6-7 tisíc. Barva nebo tapeta vyjdou podstatně levněji.

Výmalba

Když už chytnete ten správný drive, pak samozřejmě nezapomeňte vymalovat kuchyň. Změnou pracovní desky a vzhledu kuchyňských dvířek spolu s kompletní výmalbou a výměnou dekorací získáte zcela novou kuchyni. Když si vše předem připravíte a nakoupíte, dá se to zvládnout za prodloužený víkend, aniž by to zruinovalo váš finanční rozpočet.

Obrázek: pixabay.com