Staré tapety lze odstranit ze zdi jednoduchým způsobem

Tapety patřily a stále patří k oblíbeným způsobům, jak zútulnit náš domov a dodat mu na originalitě i útulnosti. Lidé je často volí také v případě, že stěny v místnostech zdobí nevzhledné trhliny, či když stěny nejsou zcela rovné a hladké. Pokud vyberete tapety se správným vzorem, nikdo si ničeho nevšimne. Co však dělat, když tapety doslouží nebo když je chceme vyměnit za nové?

Samozřejmě musíme nejprve ty staré odstranit, rozhodně se nedoporučuje lepit nové tapety na ty původní. Odstranění starých tapet není příliš zábavnou činností, také při ní vzniká poměrně velký nepořádek, ale s našimi radami vám to půjde mnohem lépe a snadněji.

Jak odstranit tapety?

První pravidlo zní, že tapety se vždy odstraňují od kraje. Musíme tedy nejprve najít její okraj a nejlépe za pomoci špičky kovového stěrkového nože se pokusit okraj tapety odloupnout od zdi. Postupujte opatrně a pomalu, dejte si pozor, ať nožem případně nepoškodíte vrstvu sádrokartonu nebo omítky, která může být pod tapetami. Abyste se tomuto poškození vyhnuli, doporučuje se například obalit si ostrý stěrkový nůž do vrstvy papíru, aby byl zaoblenější.

Pokud se vám za pomoci nože nedaří okraj tapety odloupnout či pokud se tapety příliš trhají, musíte staré lepidlo nejprve změkčit za pomoci malého množství vody. Vodu můžete nanést buď houbičkou, nebo lze použít rozprašovač. Poté nechte několik minut působit. Následně vyzkoušejte, zda je možné tapetu odstranit, pokud to stále není možné, namočte tapetu ještě jednou.

Jak odstranit ze zdí staré lepidlo?

Poté, co se vám podařilo ze zdí odstranit veškeré staré tapety, přichází na řadu ještě druhý krok, musíte ze zdí odstranit zbytky starého tapetového lepidla. V žádném případě nelepte nové tapety na stěnu se zbytky starého lepidla, riskujete, že tapety nebudou držet a že zbytky lepidla budou pod tapetami viditelné. Nejjednodušší způsob, jak lepidlo odstranit, je vyčistit zeď horkou mýdlovou vodou nebo horkou vodou se saponátem na nádobí.

Fotografie: Getty Images

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]