Dřevěné kůlny původně na nářadí, předělané na celoročně obyvatelné domky

Lidé si čím dál častěji začínají uvědomovat, že pořizovat si velký dům je zbytečné. Pořizovací cena je mnohonásobně vyšší a náklady na vytápění a údržbu takového domu nejsou rovněž zanedbatelné. Přitom některé prostory se nevyužívají téměř vůbec. A na to, aby se člověk doma najedl, odpočinul si, převlékl, vyspal – stačí malý domek.

Pravdou také je, že pořídit si vlastní bydlení je z finančního hlediska čím dál těžší. Tak přichází na řadu kreativita a zručnost. Lidé si zkrátka svépomocí stavějí domky z předělaných kontejnerů, skladů, ale i pojízdné domečky z autobusu či nákladního auta. Dnes se podíváme na domečky, které původně sloužily jako úschovna nářadí a harampádí.

Proč si lidé stavějí levnější domky svépomoci?

V prvé řadě jde o levnější variantu a mimo jiné mohou tito lidé bydlet v poměrně krátkém čase. Dřevěné domečky prodávají některé obchodní řetězce, případně jej lze objednat z internetu a dovezou vám ho na místo určení. Jako takový ještě samozřejmě není připraven k celoročnímu obývání. Šance koupit si dřevěnou kůlnu je mnohem větší, než koupit si dřevěný dům anebo jej postavit. Navíc nákup hotového domečku zkrátí čas.

Jak postavit z kůlny celoročně obývatelný domek?

Důležitým krokem při nákupu dřevěné kůlny/zahradního domku je vybrat skutečně kvalitní výrobek. A opět je to metoda vhodná spíš pro ty, co se nebojí práce, jsou manuálně zruční a mají praxi ze stavění domů. Ne každý zahradní domek je vhodný k těmto účelům a posoudit to musí především někdo, kdo se v tom vyzná.

Pro umístění domku je důležité vytvořit nejdříve základ. Určitě jej nebudete pokládat rovnou na zeminu. Dále se pak řeže, montuje, předělává, zatepluje, pozornost si zaslouží i střecha, okna atd. Práce je na takovém domku hodně, ale ve finále vyjde mnohem levněji než koupit hotový dům anebo stavět klasický dům.

Pro koho je takový domek vhodný?

Tyto domky jsou vhodné buď pro mladé lidi, kteří chtějí vylétnout z hnízda a nechtějí bydlet již s rodiči. Pokud má rodina zahradu a místo pro takový projekt, pak je to bezva nápad. Bydlení je také vhodné pro starší lidi, kteří jsou již sami a jejich děti mají své rodiny. Takový domek si můžete postavit i na zahradě, jako letní bydlení či bydlení pro hosty.

Spojením více zahradních domků získáte jeden větší celoročně obytný domek. Ten je pak vhodný i jako bydlení pro rodiny s dětmi. Výborný nápad je to i pro ty, co stavějí a nemají zatím kde bydlet. Domek v budoucnu může sloužit výše uvedeným účelům – jako ubytování hostů.

Obrázky: thetinyhouse