Mini domky jsou nejnovějším trendem a jejich obliba roste

Žijeme v době rozvoje a pokroku, a to ve všech různých sférách a bydlení není výjimkou. Většina lidí zažila za svůj život minimálně jednou stěhování, ať už kvůli finanční situace či přírůstku do rodiny. Ne vždy však musí jít o touhu po větším bydlení. Nezřídka jde spíš o touhu po vlastním bydlení.

Pořízení vlastního bydlení bývá většinou finančně dost náročné, obzvlášť netoužíte-li po návratu na odlehlý venkov. Řešením se tak v poslední době stávají finančně méně náročné mini domky. Jejich výhodou je nejen nižší pořizovací cena, ale i nižší náklady na údržbu a mnohdy i velmi malý pozemek, což opět souvisí s financemi. Do malých domků se však stěhují i lidé, kteří si zvolili krapet odlišný životní styl.

Dvougenerační domy jsou minulostí

Obliba malých domků roste čím dál víc. Mohou za to jednak zvyšující se ceny energií, nižší pořizovací cena, nižší nároky na provoz (oproti velkému domu) a uvědomění si, že ve velkém domě mnohdy zbytečně skladujeme hromadu nevyužitých věcí včetně zbytečného nábytku. A proč udržovat pokoj pro hosty, který bývá vybaven nábytkem, když jej třeba využijeme týden v roce? Proč zbytečně platit za vybavení, údržbu a teplo…

Domky na kolečkách

Vedle klasických, ale malých domků rostou jako houby po dešti také domky na kolečkách, domky ze zámořských kontejnerů, domky z nákladních aut, autobusů, vyřazených železničních vagónů apod. Všechny tyto mini domky a domky na kolečkách spojuje jedno – propracované mini bydlení navržené s důrazem na praktičnost a design. Domky na kolečkách si pořizují většinou lidé, kteří hodně cestují a přijde jim zbytečné platit nájem za bydlení, kde sotva přespí. Vybalí si, ohřejí se, odpočinou a opět cestují. Nicméně myšlenka nízkonákladového domu se zalíbila i lidem, kteří nemají v plánu cestovat.

Mini domky pro každodenní život

Důvody na postavení malého domku jsou různé. Mezi ty nejčastější patří obavy o budoucnost naší planety a životní prostředí, finanční problémy, ale i touha po lépe využitém volném čase, větší volnosti a životu v souladu s přírodou. A co si představit pod pojmem mini domek? Většinou jde opravdu jen o to nejzákladnější – malá, ale praktická kuchyňka, prostor pro odpočinek (něco jako obývák), ložnička, kde se vejde akorát postel, úložné prostory pro nejdůležitější oblečení, obuv apod. Dále pak toaleta a malá koupelna.

Jde-li o rodinu s dětmi, pak ještě dětský pokojíček. K domku může náležet i mini zahrádka či terasa na letní posezení. Při maximální úspoře místa vzniká posezení na rovné střeše domku. Aby byl tento malý prostor maximálně využit, je možné stavět v různých tvarech. Velikost se samozřejmě liší podle počtu osob, domácích mazlíčků a možností. Ačkoliv malý, tak šikovný a se vším všudy, co člověk pro spokojený život potřebuje. Spousta lidí, jež si mini domek pořídila s oblibou říká: malý, ale můj. 

Obrázky: newatlas, treehugger, lalibre