Pokud vybíráte nový dřez, musíte mít předem jasno, o jaký typ dřezu se bude jednat. Tedy jakým způsobem se bude montovat do pracovní desky. Na výběr je několik variant usazení. Významnou roli zde hraje také materiál pracovní desky. Je rozdíl, zda jde o desku dřevěnou či laminátovou nebo mramorovou či kameninovou.
Horní montáž
Horní montáž dřezu patří k nejběžnějším/tradičním způsobům. Dřez se zkrátka usadí do vyřezaného prostoru, přitáhne úchytkami a okraje se zajistí silikonem.
Spodní montáž
Využívá se v moderních kuchyních a poslední dobou jde o velmi oblíbený způsob usazení dřezu. Využívá se u pracovních desek z mramoru, přírodního kamene, skla apod. Okraje dřezu se zapečetí těsnícím materiálem. Lem dřezu tak tvoří pracovní deska, dřez je jakoby zapuštěný. Tento typ montáže dřezu se nedoporučuje u laminátové nebo dřevěné desky, které by vlivem častého kontaktu s vodou utrpěly škody na kráse.
Integrovaná montáž
Tento typ montáže je podobný horní montáži s tím rozdílem, že okraj dřezu navazuje přímo na pracovní desku. U horní montáže se dřez usazuje obkreslením dřezu, kdy se vyřeže o 1cm menší otvor a dřez se usadí a sedí jakoby na pracovní desce.
U tohoto typu je otvor vyřezán přesně a dřez tedy přímo navazuje na pracovní desku. I v tomto případě není tento typ montáže vhodný pro laminátové a dřevěné desky, došlo by k nabobtnání desky vlivem kontaktu s vodou.
Celoplošní montáž
S tímto typem dřezu se moc často nesetkáte. Jde o montáž dřezu přes celý korpus skřínky. Hloubka i tloušťka dřezu je de facto stejná, jako u pracovní desky. Dřez tedy navazuje z jedné nebo obou stran na pracovní desku. Zkrátka jako byste měli jednu skřínku a nahoře místo pracovní desky přes celou plochu dřez.
Modulová montáž
Tento typ dřezu se osazuje rovnou na skřínku. Většinou se jedná o těžké keramické dřezy. Dolní skřínka by tedy měla být bytelná a unést váhu přibližně 50 kilogramů. Vhodné pro kameninové pracovní desky. Lze použít i u dřevěné desky, ale doporučuje se dřez umístit s přesahem nad pracovní desku a hrany zabezpečit silikonem, kvůli případnému poškození vodou.