Důležité vybavení malé předsíně tak, aby plnila svou funkci

Předsíň bývá často tou nejopomíjenější a nejmenší místností v bytě. Přitom do ní musíme vměstnat velké množství věcí. Přes svrchníky, obuv, až po módní doplňky, jako jsou kabelky, deštníky apod. Předsíň by měla být vybavená tak, aby usnadňovala obyvatelům bytu život. Ne vždy je předsíň prostorná a ideální.

Prosvětlení

Ideální je, když do předsíně dopadá dostatek denního světla, což ji alespoň trochu opticky může zvětšit a učinit tuto místnost veselejší. Ne vždy tomu tak je, zvlášť v některých panelových bytech. Malou a tmavou předsíň s nedostatkem denního světla zesvětlíme výmalbou. Nejlepší je bílá barva, ale může být i jiná světlá – béžová, bílá káva či jemně žlutá. Jelikož je předsíň hodně frekventované místo, výhodné bývá i použití umývatelných tapet anebo omývatelných barev.

Jestliže do předsíně nedopadá denní světlo, je vhodné použít alespoň umělé. Praktické je osvětlení fotobuňkou, které se aktivuje při pohybu. Máte-li domácí mazlíčky a nechcete, aby se světlo rozsvítilo pokaždé, co pes nebo kočka vejde do předsíně vyberte takové, které se dá nastavit podle výšky. Tudíž na psa či kočku světlo reagovat nebude.

Nábytek do předsíně

Primární funkcí předsíně je ukládání obuvi a svrchníků. Podle možnosti vybírejte i nábytek. Ten se dá koupit volně stojící, ale praktičtějším řešením je vestavěný nábytek. Jestliže máte skutečně pouze miniaturní předsíň, pak nezbývá než pořídit chytrý botník (těch existuje spousty) a pár háčků na kabáty. Ostatní věci budete muset ukládat jinde. Chytré botníky jsou v podstatě buď otočný botník (teleskopická tyč + košíky s úchytkami na obuv) až pro 44 párů obuvi, dále pak závěsné botníky, kapsáře na obuv (zavěsí se na stěnu nebo dveře) a další.

Co by nemělo chybět

Pro pohodlnější obouvání bot je vhodné umístit do předsíně nějakou lavici, taburet, puf. Některé taburety mohou sloužit navíc k ukládání obuvi či kabelek. Pokud nemáte v předsíni na podobný nábytek místo, můžete namontovat sklopné sedátko. Nejde jen o vás. Může k vám přijít návštěva, která si k obouvání obuvi potřebuje sednout – starší lidé a malé děti.

Jako další skvělá pomůcka je lžíce na nazouvání obuvi. Mimo to mějte vždy pár háčků na kabáty navíc, aby si měla návštěva kam pověsit kabát. Vhodné je také zrcadlo. Pověsit jej můžete na zeď, dveře od skříně, ale i na vchodové dveře, není-li jinde místo.

Obrázky: mmbutor, amazon