Dům uprostřed lesa je inspirovaný stromy i moderní architekturou a skvěle zapadá do okolní přírody

Kanada je druhou největší zemí světa. A právě zde leží tento dům uprostřed lesa. Kde přesně ho najít? Poradíme vám. Pokud se rozhodnete Kanadu navštívit, nemůžete předpokládat, že se vám ji podaří procestovat celou. Mezi turisticky oblíbené oblasti patří jihozápadní část provincie Britská Kolumbie, především město Vancouver a jeho krásné okolí. Pokud toužíte po klidu a panenské přírodě, navštivte vesnici Sooke, která se nachází na Vancouver Island.

Vesnička Sooke

V malebném okolí Sooke naleznete rozlehlé fjordy s křišťálově čistou vodou, majestátně se tyčící pohoří i husté lesy. Výhodou této oblasti jsou na Kanadu vysoké průměrné roční teploty, pohybujíce v zimě okolo šesti stupňů, v létě kolem dvaceti stupňů. Optimální klima je i na jaře, kdy příroda vytváří ideální podmínky pro pěší turistiku i pro sportovní vyžití všeho druhu.

Ve vesničce Sooke můžete obdivovat i zajímavý dům tyčící se na skalnatém pahorku. Na malé mýtině zasazené mezi stromy na pahorku s výhledem na okolní moře i hory se nachází architektonicky velmi originální dům. Dům totiž dokonale souzní s okolní přírodou nejen vzhledem ale i funkčností. Pro architekty byla při jeho výstavbě důležitá jeho udržitelnost, environmentální ohleduplnost a maximální souznění s okolím.

Dům ukrytý mezi stromy

Jedním z cílů architektů bylo postavit tento dům tak, aby byl v naprosté symbióze s okolím lesem. Vzhledem k tomu, že v okolí domu se nacházely krásné vzrostlé stromy, byl dům navržen tak, aby materiálově i vzhledově přírodní prostředí respektoval a nenarušoval, naopak do něj zapal. Stromy tak domu poskytují ochranu svými velkými větvemi, které zároveň zajímavým způsobem filtrují světlo. Půdorys domu má velmi nepravidelný tvar a velká okna nabízejí netradiční pohled na okolí. Další podmínkou byla energetická efektivnost a udržitelnost stavby. I interiér domu byl vytvořen z ryze přírodních materiálů, především ze dřeva.

Hra světla a ekologie

Velká okna zajišťují domu přirozené světlo ve všech jeho částech, což přispívá k minimálnímu využití umělého osvětlení. Od časného rána okna zprostředkovávají dostatek denního světla v celé budově. V souladu s ekologickým konceptem celého domu je zajištěno také jeho vytápění a ohřev vody. Základem nízkých nákladů je kvalitní a dobře izolovaná střecha a plášť domu. Podlahové vytápění je zajištěno tepelným čerpadlem, kdy teplá voda je produkována solárními panely umístěnými na ploché střeše.