Než půjdete během Dušiček na hřbitov, nezapomeňte na tento krok. Vaše svíčky vydrží hořet 3x déle

Fotografie: Silar / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Dušičky se blíží a my všichni se chystáme za svými drahými zesnulými. Tentokrát je tu pro vás fígl, jak zajistit, aby svíčky vydržely co nejdéle hořet.

Druhého listopadu je svátek Všech svatých neboli Dušičky a při této příležitosti na své zemřelé mnohem víc vzpomínáme. Zajdeme k jejich hrobům, které upravíme, ozdobíme a mnozí zůstaneme v tichém rozjímání. Na hroby či do urnových hájů nosíme květiny – živé i umělé – a rozsvěcíme různé druhy světýlek. Dříve to byly pouze svíčky, nyní jsou to i různá LED svítidla.

Zloději a vandalové

Jenže mnohdy zajdete k hrobu ještě za týden, abyste odstranili uvadlé živé květiny, a zjistíte, že polovina výzdoby je pryč a že zloději a vandalové řádili jako vždycky. Není v nich žádná úcta k živým ani mrtvým. Je to šokující fenomén, bohužel se ale objevuje rok co rok. A vás to stálo čas, někdy práci, a hlavně spoustu peněz.

Je tu však pro vás jeden trik, jak zlodějům jejich plány alespoň trochu znechutit. Vystavené předměty na nějaké části potřete lakem na nehty, permanentním fixem nebo je jinak znehodnoťte. Anebo tam napište třeba jméno zesnulého. Takové produkty se budou zlodějům těžko prodávat, a třeba se příště vašemu hrobu vyhnou.

Svíčky budou hořet co nejdéle. Zkrácený knot a umístění do mrazáku prodlouží jejich životnost

Svíčky

Chcete-li, aby svíčky hořely na hrobech co nejdéle, věnujte jim pozornost už při nákupu. Výrobky by měly mít zcela hladký povrch, bez takzvaných „bublinek“. Jinak je jisté, že brzy přestanou hořet, jen co se vosk utaví až k bublinám. Na webu KobietaInteria radí, abyste svíčky předtím, než je odnesete na hřbitov, vložili na 12 hodin do mrazáku. Díky nízké teplotě vosk hodně ztuhne a tím se jeho tavení zpomalí. A ještě poznámka: svíčky nenechávejte v mrazničce déle než 24 hodin. To by začaly praskat a drolit se.

A také si s sebou vezměte na hřbitov sůl. Když jí trošku nasypete kolem knotu, rovněž dobu hoření svíčky prodloužíte. Ukládáte-li svíčky do vysokých luceren, nejdříve je zapalte, protože uvnitř vám to už tak dobře nepůjde. Anebo si do tašky přibalte dlouhé krbové svíčky či dlouhý piezoelektrický zapalovač.

Plevel

Dušičky se blíží a vy byste měli hrob – dříve, než ho nazdobíte – vyčistit a zbavit plevele. Pokud je plevel invazivní, vezměte s sebou více té soli. Když plevel odtrhnete a místo posypete hrubou solí, přispějete k jeho spálení. Jen buďte opatrní, abyste si sůl nesypali po náhrobku – mohli byste narušit jeho vzhled i strukturu, varuje web WikiHow. Stejně tak můžete nežádoucí rostliny postříkat rozprašovačem, do nějž jste si připravili roztok vody s octem, a to v poměru 1 : 2.

Před Dušičkami uklizíme a zdobíme hroby
Fotografie: Pixabay

Na cestičky kolem hrobu, ale i pod okrasný štěrk můžete položit agrotextilii, ta růstu plevele účinně zamezí. Na BydlímeÚtulně jsme také psali, čím můžete umýt a vyčistit náhrobky  a mramorové desky nejen před Dušičkami.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*