Aviváž by měla mít schopnosti zjemnit prádlo a krásně jej provonět. Ne každá aviváž, kterou si koupíme, takto funguje. Některé jsou navzdory své ceně bez užitku. Aviváž může mít negativní vliv na bílé prádlo a ručníky. Její složení může působit jako lepidlo, které slepí vlákna dohromady a uzamkne v nich mastnotu a nečistoty. Materiál je pak na dotyk drsný a nepoddajný.
V neposlední řadě může lidem s citlivou pokožkou působit alergické reakce a podráždění. Aviváž si můžete vyrobit i doma. A navíc tento domácí výrobek nejenže provoní a zjemní prádlo, chrání vaši pračku před tvorbou vodního kamene plísní.
Recept na výrobu domácí aviváže
- 1 šálek jedlé sody
- 800 ml octa
- 20 kapek oblíbeného esenciálního oleje
- 750 ml převařené (vychladlé) vody
- Nádobu s uzávěrem na uskladnění
Všechny ingredience smícháte mimo esenciálního oleje. Tekutiny budou ze začátku reagovat (pěnit a prskat). Proto je vhodné míchat sodu, vodu, ocet ve větší nádobě. Jakmile pěna začne ustupovat, přidejte esenciální olej. Na každé praní pak přidejte půl šálku.
Čisticí prostředek do koupelny
Koupelna je místo, které používáme každý den včetně sprchového koutu. Pokud jde však o jeho údržbu, dokáže nadělat vrásky na čele. Vodní kámen, zaschlé kapky vody, zárodky plísně, kterým se ve vlhkém a teplém prostředí daří obzvlášť dobře. I pro tento případ si můžete doma připravit účinný čistič. Zde je recept:
- 10 lžic prostředku na mytí nádobí
- 10 lžic octa
Dále budete potřebovat: nádobu s rozprašovačem, houbičku a ochranné rukavice. Ocet ohřejte v mikrovlnné troubě, aby byl teplý (nikoliv horký) a opatrně přidejte prostředek na mytí nádobí. Roztok nalijte do nádobky s rozprašovačem. Nastříkejte na sklo sprchového koutu a nechte půl hodiny působit. Potom sklo pomocí houbičky vyčistěte a umyjte vše vodou. Roztok použijte také na podlahu, spárování a ostatní čištěná místa v koupelně.
Obrázek: pixabay