Máte sprchový kout? Využijte ho k otužování již dnes

Čas chřipek, viróz a návštěv u lékaře se nezadržitelně blíží. Místo nákupu Ibuprofenů, Paralenů a horkých nápojů začněte raději s otužováním. Během krátké doby tak můžete výrazně posílit svou imunitu, vysmát se bacilům a navíc to prospívá i psychice. Poradíme vám, jak začít.

Otužování je nejlepší, nejlevnější a nejúčinnější nástroj k posílení imunity. Bohatě bude stačit, když změníte způsob sprchování. Jestliže se během zimy často třesete zimou a toto období trávíte většinou u lékaře, je nejvyšší čas s tím něco udělat. K čemu je pravidelné otužování dobré?

  • Posílíte obranyschopnost organismu
  • Snížíte tak riziko vysokého krevního tlaku
  • Potlačíte příznaky alergií
  • Zlepšíte psychiku – během otužování dochází k vyplavování hormonů, které podporují dobrou náladu

Pro koho je otužování vhodné?

Pokud jste zdraví a nemáte žádné srdeční problémy či jiné závažné onemocnění, není nejmenší důvod proč nezačít s otužováním. Máte-li jakékoliv pochybnosti, konzultujte tento nápad s lékařem.

Jak s otužováním začít?

Začněte pozvolna, nenásilně a nevrhejte se do toho po hlavě, jinak si otužování znechutíte. Máte-li sprchový kout a sprchujete se namísto koupele, pak nechte své tělo postupně zvykat na chladnější vodu. Sprchování začněte tak, jak jste zvyklí a postupně ubírejte teplou vodu.

Pokud sprchu nemáte, můžete totéž dělat i ve vaně se sprchovou zástěnou/závěsem.

Ze začátku nepouštějte studenou vodu na celé tělo, ale jen na dolní končetiny (od kolen dolů). Jakmile si zvyknete, postupujte směrem nahoru.

Namočte si žínku/houbičku do studené vody a otírejte si tělo. Pokud vydržíte stát chvíli pod studenou vodou, zkuste to. Stačí 10 sekund a příště dobu prodlužujte. Musíte sami vyzkoušet, co je pro vás schůdnější a kolik toho vydržíte. Důležité je začít postupně, pomalými kroky, ať se na sprchování těšíte a nemáte z toho trauma, že zase na vás čeká zima a ledová voda.

Další tipy na otužování

  • Snižte doma teplotu o tři až pět stupňů
  • Často větrejte, spěje s otevřeným oknem, bude-li to možné
  • Ráno si zacvičte u otevřeného okna či balkonu bez svetru či bundy (stačí začít na 3 minutách)
  • Oblékněte se do plavek a vyjděte na chvíli na balkón, zahradu. Stačí okamžik, nejste-li ještě zvyklí a pak domů a obléknout se. Postupně pobyt venku prodlužujte.

Na závěr

V domácích podmínkách je nejlepší volbou začít vlažnou, a pak studenou sprchou, ale je nutné se neunáhlit. Nemělo by smysl otužovat se přes odpor, šokově a pouze někdy. Teplotu vody snižujte tak, abyste z toho neměli stres. Pak by to bylo kontraproduktivní. Pokud jste x let zvyklí na horkou vodu, nebude to za týden ani za tři týdny. Dejte si čas a teplotu vody opravdu snižujte postupně. Teprve až uznáte, že nadešel čas zkusit studenou, začněte opět pozvolna. Pobyt pod studenou sprchou prodlužujte postupně.

Obrázek: prepforthat