Efektivní boj proti plísním díky podomácku vyrobené čistící směsi

Plísně v interiéru nejsou výjimečné a již se s nimi setkalo mnoho lidí. Ve většině případů je to neustálý boj a čistý domov bez nebezpečného společníka. Jedná se o houbu, která roste uvolňováním spór do ovzduší. A právě to je pro lidský organismus a zejména pro nervový a imunitní systém největší problém. Nejčastějšími příznaky zdravotních potíží je podráždění kůže a krku, kašel, červené oči a dýchací problémy.

Na přítomnost plísní byste si měli dávat obrovský pozor, a to hlavně v přítomnosti děti. Plísně jsou jedním z nejčastějších alergenů pro malé děti. A některé druhy plísní mohou dokonce způsobit i smrt! Plíseň se drží na vlhkých místech, takže jako první byste měli opravit těsnění, hodně větrat a spravit vše, co by mohlo plísně způsobovat. Podívejme se na nejlepší řešení, který se jí můžete zbavit:

  • peroxid vodíku,
  • ocet,
  • čajovníkový esenciální olej,
  • jedlá soda.

Peroxid je volba číslo jedna

Peroxid vodíku je skvělým způsobem, jak se plísní zbavit. Budete potřebovat jen 100 ml (nebo více) peroxidu a lahev s rozprašovačem. Postiženou část zdi nebo dlaždiček stačí postříkat a nechat asi 10 až 15 minut působit. Potom stačí vzít suchý hadřík a peroxid i se zbytky plísně pořádně setřít. Již vzniklá plíseň snadno pustí a budete mít dobrou šanci, že už se znovu nevrátí.

Přírodní cesta k řešení

Ocet je skvělou možností pro všechny, kdo nechtějí utrácet peníze za speciální prostředky a nechtějí zbytečně používat silnou chemii. Postup je stejný jako u předchozího.

Stačí trochu nalít do prázdné lahve s rozstřikovačem a aplikovat na postižené místo. Máte-li problém s jeho vůní, můžete ho trochu naředit vodou, ale účinek nebude tak silný jako u čistého octu.

Drahý, ale účinný

Čajovníkový esenciální olej můžete sehnat v obchodech se zdravou výživou a pochopitelně na internetu. Jedná se o trochu dražší řešení, ale potřebovat budete jen 2 čajové lžičky a účinek vydrží po dlouhou dobu. Produkt se vám proto rozhodně vyplatí. Dvě lžičky oleje smíchejte se dvěma sklenicemi vody, nastříkejte na plesnivé stěny a nechte působit. Spóry plísní se postupně uvolní.

Nejlevnější způsob, jak odstranit plísně

Jedlá soda je ze všech možností asi nejlevnější a přitom skvěle funguje. Smíchejte jedlou sodu s trochou vody a opět ji nalijte do lahve s rozstřikovačem. Naneste na stěny a nechte působit.

V tomto případě to chce opravdu dlouhé působení, které bude následovat drhnutí vlhkým hadrem. Jedině tak odstraníte všechny spóry plísní a vyčistíte svůj domov od nechtěné houby.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]