Efektivní čištění oken krok za krokem, díky kterému budou dokonale zářit

Fotografie: Freepik

Každý má rád čistá okna u sebe doma. Nikdo už ale nemá rád mytí oken. Jestli máte oken plný dům, jejich čištění může zabrat i hodiny. Jaký je nejlepší způsob čištění oken, abyste na nich neměli čmouhy nebo jiné nečistoty. Důležité je vybrat nejen vhodný prostředek na čištění, ale také musíte mít po ruce správný hadřík nebo utěrku. Navíc k tomu nepotřebujete ani drahé výrobky z obchodu, ale vystačíte si s tím, co máte doma.

Někdy stačí jen obyčejná voda a bavlněný hadřík

Alternativou je měkká houba z mikrovlákna, která bude při odstraňování stejně účinná jako hadřík. Hadřík opláchněte pouze tehdy, je-li okno bez horní vrstvy nečistot. Jestliže hadřík nebudete pravidelně máchat, může se stát, že nečistoty akorát roztáhnete po celém okně a nikdy nebude čisté.

Použít můžete také gumovou stěrku, která je velmi oblíbená u žen, které musí čistit spoustu oken – tento pomocník ušetří mnoho času a také vody. Nikdy nemyjte okna, když svítí slunce a pozor si dávejte také na velký mráz. Snažte se použít takové nástroje, které nepoškrábou okna.

Ocet vyčistí nejen mastnotu, ale také vaše okna zbaví rzi a vodní kámen. Můžete si z octu a vody vytvořit svůj čistič oken. K tomu budete potřebovat:

  • 2 hrnky tekutého glycerinu
  • 2 hrnky octa
  • 2 sklenice vlažné vody

Směs namíchejte a nalijte do nádoby, která má rozprašovač. Díky téhle směsi budete mít čistá okna beze šmouh i bez použití velkého množství chemikálií. Důležitou položkou jsou utěrky, nejlepší jsou z mikrovláken. Díky nim na oknech nezůstanou skvrny a okna budou zářit. Vodu můžete smíchat také se solí nebo denaturovaným alkoholem.

Použít můžete také směs se solí

Kromě octa bude velký pomocník sůl. Smíchejte 2 sklenice studené vody se 3 lžícemi soli a 0,5 hrnkem octa. Směs nalijte do lahve a dobře protřepejte při každém použití. Okno pak stačí nastříkat roztokem, otřít hadříkem z mikrovlákna a okna se budou lesknout.

Fotografie: Pixabay

Pomoci mohou také papírové noviny. Tento trik znaly už naše babičky. Okna postříkejte vámi vyrobenou směsi a poté sklo otřít klasickými novinami. Jestli nekupujete noviny a nemáte možnost je sehnat, zkuste také papírové ručníky. Musejí být ale kvalitní, aby sklo spíše nepoškrábaly. Spousta z nich může na skle zanechávat vlákna.

Brambory mají odmašťující účinek

Brambory očistěte a poté oloupejte. Rozřízněte je na poloviny a setřete jimi všechny skvrny. Poté okno umyjte roztokem soli a octa. Kromě skel musíte vyčistit také rámy a parapety.

Jestli máte hodně oken nebo je myjete často, můžete si pořídit i speciální vysavače na okna, které udělají veškerou práci za vás. Použití je velmi jednoduché a pomohou ještě více než gumová stěrka. Do vysavače stačí nalít vodu, která se zahřeje a transformuje se na vodní páru. Díky tomu odstraníte opravdu všechny nečistoty. Navíc vysavač můžete použít i na zrcadla a ostatní sklo v domě.