Zloději pokládají malé předměty na rohožky. Například i bílými kamínky si vytipují domácnost

Fotografie: Depositphotos

Kamínky na rohožce mohou na první pohled vypadat poměrně nevinně. Nicméně nemají nožičky, takže je tam nejspíše někdo dal. A ten někdo nemusel mít čisté úmysly.

Několik kamínků na rohožce před domem může působit docela normálně. Vítr je tam ale nedostal (na rozdíl třeba od listí), protože jsou moc těžké. Jelikož se tam ani samy nezhmotnily, nabízí se jediný závěr. Někdo je tam zanechal naprosto cíleně. Bohužel, ve většina případů je tato situace opravdu špatným znamením. Jakmile je tedy najdete, minimálně zpozorněte. Ideální je ovšem kontaktovat policii a poradit se, jak dále postupovat. Na co dát pozor?

Kamínky nebo sušenky

Tento obyčejný prostředek používají zloději stále častěji k označení domácností, které se chystají vykrást. Podobně jako mince nebo sušenka na rohožce slouží k ověřování přítomnosti obyvatel. Na tyto i další triky zlodějů už jsme na BydlímeÚtulně.cz upozorňovali. Na bílé kamínky upozornila i TN, tentokrát se jednalo o město Portishead kousek od britského Bristolu. Objevily se nejen na rohožkách domů, ale i pod koly aut. Někdo tedy jasně sledoval pohyb osob.

Malými předměty zloději značkují vytipované domácnosti. Před nežádoucí návštěvou je třeba se chránit

„Máme za to, že se na některá místa v Portisheadu zaměřila pozornost zlodějů,” uvedl Nick Gough z místních Sousedských hlídek. Pravda, není zcela patrné, jak by takový „bytař” reálně poznal aktivitu domácích. Možná podle konkrétních míst, kde se kamínky pohnou, případně úplně zmizí. Nejde rozhodně o objevný nebo nový trik. Podobný fígl byl použit i kdysi v Československu. Na rohožku či pod ni dávali zloději sušenku. Po použití zůstala rozdrcená, přitom neviděná.

kamery na sloupku
Fotografie: Pixabay

Zabezpečení domácnosti

V dnešní době není problém nainstalovat doma například kamery, vstup na kód nebo bezpečnostní zámky. Třeba kamerový systém už bývá dle BydleníIhned při stavbě běžným krokem. Problém může nastat v momentě, kdy se na tuto elektroniku spoléháte příliš. Nejzranitelnějším článkem domácnosti jsou totiž stále její obyvatelé. Jednoduchou metodou jsou ovšem světla s čidlem pohybu. Žádný zloděj nechce nad hlavou světlo, když zrovna páčí zámek.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]