Teplo se vás ne a ne pustit, pot z vás teče proudem po celý den. Ano, tento scénář naprosto odpovídá parnému létu. Tehdy doufáte, že se dům stane chladný útočištěm.
Ovšem i interiéry se občas stanou jen další výhní. Vysoká teplota je nicméně v mnoha případech výsledkem vašich špatných návyků stran větrání. Jak tedy byt nebo dům během horka opravdu ochladit? Existuje několik pravidel a triků, které teplotu pošlou přece jen trochu níž. Nebude přitom potřeba žádných drahých instalací nebo složité elektroniky. Je to jen trocha fyziky a pochopení toho, jak funguje samotná teplota a také proudění vzduchu.
Klíčem k ochlazení jsou okna
Větrání během horkého počasí má vlastní zákonitosti, kterými je potřeba se řídit. Na první pohled by se zdálo, že není nic jednoduššího než prostě otvírat okna. Je to ale přece jen trochu složitější. Pokud chcete i během parna udržet domácnost snesitelnou, větrejte pouze v noci, okna pak zavírejte brzy ráno. Nejlepší čas tak vychází na dobu mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní. Během podvečera totiž ještě sálá teplo z okolních budov i dláždění nebo silnice.
Jakmile budete byť jen chvilku větrat v hodinách nejvyšších teplot, dostanete dovnitř jen masy horkého vzduchu. A v takových podmínkách se prakticky nedá fungovat. Pozor také na žaluzie a závěsy. Byt ochladíte světlými, které slunce odrážejí. Přes den okna zakryjte, jinak se bude interiér zbytečně zahřívat. Jakmile si tento zvyk zajedete, všimnete si příjemné změny. Možná uvažujete o klimatizaci, ke snížení teploty vám ale pomůže i klasický větrák.
Šířící se pachatel potíží jménem plíseň: Domácí bylinný roztok zastaví jeho invazi
Větrák a led
Postavte před něj nádobu s ledem nebo aspoň studenou vodou, která rozháněný vzduch ještě více ochladí. Do místností, kde trávíte nejvíce času, dejte plastové lahve z mrazáku, případně pověste mokré prostěradlo. Nepůjde o radikální snížení teploty, ale povětří uvnitř bude mnohem snesitelnější. Při správném použití dovedou teplotu snížit i rostliny, například břečťan a vinná réva, když zakryjí okna. Dovnitř pak pořiďte kapradiny, aloe veru nebo fikus.