Nízkorozpočtová podlaha s originálním vzhledem je vyrobená z papíru

Pokud milujete podlahy, které se nesou v přírodním duchu, pak se vám bude líbit i tento nápad. Samozřejmě nelze od tohoto typu podlahy očekávat, že bude mít stejné vlastnosti, jako podlaha z korku či dřeva. Tento typ podlahy je vysoce dekorativní, ale vlastnostmi, které mají přírodní materiály disponovat nebude.

Ideální pro realizaci této vysoce dekorativní podlahy je starší dřevěná či parketová podlaha. V jiném případě by bylo nutné položit nejdříve vhodný základ. To znamená, nelze lepit na kachličky apod. Rovněž je potřeba nejdříve podlahu připravit. Zatmelit, srovnat, očistit, odmastit.

Na výrobu papírové podlahy můžete použít větší množství papírových tašek, které si nashromáždíte. Do projektu lze zapojit celou rodinu i přátelé, kteří vám budou pomáhat sbírat papírové tašky. To je ta levnější varianta. Případně si můžete koupit papír v roli.

Tento typ podlahové krytiny asi jen tak u někoho neuvidíte. Jedná se spíše o DIY projekt, i když pravdou je, že v zahraničí existují firmy, které tyto dekorativní podlahy dělají na zakázku. V podstatě jde o možnost renovace staré a již nevzhledné podlahy, kdy máte zrovna jen omezený rozpočet, ale toužíte po něčem novém a chcete vylepšit vzhled místnosti.

Jak realizovat papírovou podlahu?

  • Nutné je mít vhodný základ a podlahu připravit: zatmelit, očistit, srovnat, odmastit

  • Potřebovat budete větší množství papíru – z tašek nebo v roli

  • Papír se nejdříve natrhá na kusy a pokrčí, tím se docílí požadovaného efektu. Papír můžete použít ve světle hnědé, bílé, tmavě šedé…světle hnědý nejvíce připomíná korkovou nebo dřevěnou podlahu, ale vždy to záleží jen na vás

  • Následně se lepí na připravený povrch (podlahu) a přilepený papír se ještě přetře lepidlem

  • Nakonec se vše nechá důkladně uschnout

  • Na řadu přichází několik vrstev laku, který bude chránit podlahu před poškozením

Jak takovou podlahu udržovat?

Udržování je úplně stejné, jako u jiných podlahových krytin, pouze se nedoporučuje vytírat na mokro. Ideální je zametání, šetrné luxování a setření podlahy pouze vlhkým hadrem.

Fotografie: YouTube