6 věcí, které přispějí k lepšímu ovzduší v domácnosti

Ačkoliv ovzduší v České republice není nadvakrát nejlepší, je dobré vědět, že vzduch v našich domácnostech bývá mnohdy až 15 x horší. To už určitě stojí za zamyšlení. Obsahuje totiž prach a škodliviny z kosmetických a čisticích přípravků. Poradíme vám, jak ovzduší v domácnosti zlepšit.

Pravidelné větrání

Větrání patří k nejrychlejším a nejsnadnějším způsobům, jak v interiéru vyměnit a osvěžit vzduch. V uzavřených prostorách totiž poměrně rychle vzrůstá koncentrace oxidu uhličitého, který je viníkem ospalosti, únavy, bolesti hlav, nevolností. Mimo jiné tam, kde nedochází k pravidelné výměně vzduchu, existuje velká pravděpodobnost vzniku plísní.

Utírejte prach

Prach je všudypřítomný a usedá na všem. Přibližně 60 % prachu pochází zvenčí, ale zbytek tvoří lidská kůže, chlupy domácích mazlíčků, vlákna a zbytky z textilních materiálů (nejvíce koberců). Usazuje se úplně na všem a proto je potřeba jej pravidelně utírat ideálně vlhkým hadrem, aby se nevířil a opět neusedal.

Luxujte

I když nemáte koberce, luxujte. Zametáním se zbavíte sice smetí, ale ne prachu. Ten se rozvíří a znovu usedne. Kvalitní lux je základem každé domácnosti. Levné vysavače prach víří, přitom je důležité prach nasát a utěsnit, nepustit již ven. Ideální jsou luxy s několikanásobnou filtrací.

Místo zametání vytírejte

Pokud se vám nechce zrovna luxovat, uděláte lépe, když místo zametání vytřete. Dnes existuje spousta kvalitních mopů, které vytírání usnadní. Nemusí to být taková lopota. Bez námahy díky kloubové a teleskopické tyči vytřete i hůře dostupná místa. Rovněž je vhodné tu a tam použít parní čistič, který zlikviduje bakterie a viry.

Výměna ložního prádla

Víte o to, že v posteli trávíme cca třetinu svého života? Právě proto je hygiena postele důležitá. Nehledě na to, že se v povlečení hromadí odumřelé kožní buňky, jež jsou živnou půdou bakterií a roztočů. Ložní prádlo se doporučuje měnit každý týden. Pokud máte alergii či trpíte nadměrným pocením, tak co tři dny.

Vyměňte závěsy a záclony

Největšími lapači prachu jsou závěsy a záclony. Pokud je doma máte, protože vám bez nich okna přijdou holá, musíte počítat s tím, že vyžadují náležitou péči. Minimálně jednou za dva až tři měsíce je potřeba je sundat a vyprat, otřít od prachu i garnýže a okolí okna.

Obrázek: pixabay.com