Se stále chladnějšími teplotami, které jsou s podzimním obdobím úzce spjaty, přichází také rostoucí potřeba vytápění našich domovů. Během zimy se bez topného systému neobejdeme vůbec. Spolu s neustále zapnutými radiátory se objevuje nepříjemný problém – příliš suchý vzduch, který značně komplikuje dýchání.
Suchý vzduch nepředstavuje problém pouze pro lidi s dýchacími problémy, jako je například astma. I u jinak zdravých jedinců výrazně přispívá k nadměrnému vysušování nosní sliznice, což dále vede ke zhoršující kvalitě spánku a častokrát také k celé řadě dalších nepříjemností spojených s dýcháním.
A nejen s ním – příliš suchý vzduch se stává ideálním prostředím pro bakterie a viry. Ty díky němu získají dostatek prostoru ke snadnějšímu rozmnožování, čímž dochází ke zvýšení rizika mnoha onemocnění.
K vyřešení tohoto problému nemusíte nakupovat drahé systémy na zvlhčování vzduchu. Jeden takový si můžete vyrobit z levných a běžně dostupných nástrojů.
Vyrobte si domácí zvlhčovač vzduchu i vy
Potřebné nástroje:
- Plastová láhev
- Průhledná lepicí páska
- Pruhy silné látky – plátěná či z jiného materiálu
- Gáza
- Voda
Postup:
Na boku láhve vyřízněte okénko tvaru obdélníku o velkosti 5 x 10 cm. Láhev položte vodorovně tak, aby strana s okénkem směřovala vzhůru. Následně ji s pomocí dvou plátěných pruhů zavěste k vodorovné trubce vedoucí od radiátoru.
Aby nedošlo k nepříjemnostem v podobě pádu lahve či vylití vody, připevněte látkové pruhy k lahvi lepicí páskou. Lahev následně naplňte vodou a do okénka prostrčte část gázy – tak, aby byla ve vodě namočená. Zbytkem gázy dále omotejte trubku.
Pravidelně se ujišťujte, zda je lahev dostatečně připevněná. Kontrolujte také množství vody. Zanedlouho pocítíte rozdíl. A to doslova.