Fantastický způsob, jak se zbavit nepříjemného zápachu z odpadu a zároveň neutratit moc peněz

Fotografie: Freepik

Nepříjemný zápach z trubek pokazí celkový dojem domácnosti. Přitom existují osvědčené způsoby čištění, které vás tohoto problémy mohou zbavit. A navíc jsou levné.

Odtokové trubky jsou běžnou součástí kuchyní a koupelen. Někdy se z nich ale do celého interiéru šíří nepříjemný zápach. Ten je způsoben zbytky jídla či vlasy, které v odtoku zadržují i jiné nečistoty. Pokud tyto nečistoty trubku zcela ucpou, voda neodtéká tak, jak by měla a navíc nepříjemně zapáchá. V takovém případě obvykle saháme po chemických prostředcích, které si s těmito nečistotami umí poradit. Ty jsou ale častokrát drahé a ne příliš šetrné k trubkám i vaší pokožce. Zkuste to tedy trochu jinak.

Prevence je důležitá

Pokud u vás často dochází k ucpání odtoku a nepříjemnému zápachu z trubek, možná něco děláte špatně. Něco, co si v podstatě ani nemusíte uvědomovat. Hlavní a nejčastější příčinou ucpávání odpadních potrubí a šíření velmi nepříjemného zápachu z nich jsou zbytky potravin, které zůstaly v odtokových trubkách. Na odtok dejte sítko a pravidelně jej čistěte od všech zbytků jídla. Nikdy také nelijte kávovou sedlinu nebo zbytky tuku ze smaženého jídla do dřezu. Podobné pravidlo platí pro rýži, těstoviny, celer a další vláknitou zeleninu, vaječné skořápky a léky.

Fotografie: Freepik

Voda zůstávající v potrubí

Důvodem nepříjemného zápachu pocházejícího z umyvadla nebo vany je voda, která zůstává v potrubí. Vytváří vynikající prostředí pro vývoj různých bakterií a také plísní. Optimálním řešením je pravidelné odblokování odtoků a potrubí a čištění hygienických zařízení. Určitě se tak vyhnete nepříjemným problémům.

Čisticí prostředky

Riziko zápachu a oxidace z trubek může být zvýšeno některými čisticími prostředky, které používáme k praní a čištění, stejně jako mýdly používanými k péči o tělo. Vždy bychom se měli snažit sáhnout po kvalitních produktech. Toto pravidlo platí jak pro hotové přípravky, tak pro ty, které si připravujete doma.

Vlhkost a plíseň

Potrubí je velice náchylné ke vzniku plísní, protože je zde neustále teplo a vlhko. Pravidelně čistěte povrchy umývadel i toalet, čistěte také potrubí a zajišťujte dobré větrání v kuchyni a koupelně. Tím minimalizujete riziko vzniku zápachu a ucpání potrubí.

Fotografie: Freepik

Jedlá soda a ocet

Pokud se chcete zápachu a ucpaného potrubí zbavit přirozenou cestou, můžete k tomu použít právě tyto dvě suroviny. Je bezpečné připravit si je doma. Jedlá soda a ocet mají antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, díky nimž účinně zabraňují růstu mikroorganismů a odstraňují usazeniny, tuky nebo jiné látky, které způsobují zápach z trubek. Budete potřebovat tyto ingredience:

  • 100 g jedlé sody,
  • 200 ml bílého octa,
  • 500 ml horké vody.

Do horké vody vlijte ocet a dobře promíchejte. Jedlou sodu nasypte přímo do odtokové trubky. Můžete ji nechat chvíli působit, než ji zalijete vodou s octem. Ingredience zareagují a začnou šumět. Odtok zakryjte, aby do něj nemohla vniknout další voda a nechte působit několik hodin, nejlépe přes noc. Tak docílíte nejlepších výsledků. Trubky pravidelně čistěte a dezinfikujte, alespoň jednou týdně, takže nebudete mít problémy s nepříjemným zápachem.

Domácí čistič na bázi uhličitanu sodného

Budete potřebovat tyto ingredience:

  • 4-5 lžic soli,
  • 1 litr horké vody,
  • 2 lžíce uhličitanu sodného.

Nasypte sůl do odtoku. Asi po 20 minutách ji zalijte studenou vodou. Poté nalijte uhličitan sodný do horké vody. Pořádně promíchejte a nalijte do trubek. Toto čištění provádějte jako odstraňování zápachu i jako prevenci před vznikem zápachu – jednou za týden své trubky tímto roztokem prolijte. Pamatujte ale na to, že uhličitan sodný je silná žíravina, se kterou musíte pracovat opatrně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]