Balkónová zahrádka bude vzbuzovat obdiv díky těmto užitečným radám na její zbudování

Balkonová zahrádka může vzbuzovat obdiv, pokud ji zbudujete správně. Možnosti jsou nekonečné. Od pěstování ovoce, zeleniny, bylinek, až po okrasné květiny či zakrslé keříky. Pokud chcete vytvořit dobře naplánovanou a dokonalou balkonovou zahradu, pak je důležité nejprve vytisknout na papír plán.

Zeptejte se sami sebe, jaké jsou vaše požadavky a jak toho chcete docílit. Jaký typ rostlin chcete pěstovat? Je váš balkon slunný nebo spíš stinný a jaká je jeho velikost? Změřte délku, šířku i výšku balkonu a nakreslete si vše na papír. To vám usnadní uspořádání různých položek, jako je balkonový nábytek, velké a volně stojící květináče a truhlíky.

Podle toho, jak máte situovaný balkon zvolte vhodné rostliny. Zatímco některé vyžadují celodenní přísun slunečního svitu, jiné zase milují polostín a ostré sluníčko by jim nesvědčilo. Pravdou je, že balkon, kde většinu dne svítí sluníčko je ve výhodě. Tam lze pěstovat v podstatě cokoliv. Balkony ve stínu musí být ve výběru roslin opatrnější a nemají tolik možností, nicméně stále je dost rostlin, kterým právě tyto podmínky vyhovují.

Užitečné rady

  • Rostliny pěstované v nádobách vyžadují větší péči než rostliny rostoucí v zemi. Měli byste je tedy pravidelně hnojit a zalévat. Zalévání by mělo probíhat ráno.

  • Pěstujte rostliny milující slunce v truhlících instalovaných na oknech a zábradlích.

  • Květináče používané na balkóně by měly být nejen praktické, ale i dekorativní. Nádoba by měla mít ze spodní strany otvor, aby se v ní nezadržovala voda. Volně stojící květináče by měly být spíž těžší, protože to chrání rostlinu před převržením, kdyby foukal silný vítr. Naopak nádoby namontované nebo upevněné na oknech a zábradlí by měly být z lehkého materiálu, jako je plast.

  • Vždy pamatujte, že rostliny, které pěstujete, jsou hlavní atrakcí balkonové zahrady a květináče by je měly doplňovat.

  • Pokud máte malý balkon, použijte vysoké a úzké květináče, které zabírají méně místa. Neváhejte použít závěsné květináče. Výtečná je i vertikální zahrada.

Balkonový nábytek

Nábytek bohužel zabírá na balkoně spoustu místa. Proto je vhodné zvolit praktický nábytek. Měl by být skládací a lehký, protože jej můžete snadno přemístit. Barva nábytku by měla ladit se zahradním tématem – barvy květin, květináčů apod. Pamatujte i na soukromí. Buď můžete použít plazivé či vysoké rosliny, které zastíní pohled na váš balkon nebo zablokujte výhled pro ostatní jiným způsobem. Trvale prostřednictvím propletené rákosové rohože nebo dočasně stylovou dekou, přehozem přes zábradlí.

Obrázky: balconygardenweb