Banánová slupka má výborné nutriční vlastnosti a leckterého pěstitele může překvapit, jak dobrý je z ní kompost. Zvláště orchideje milují, když ji využijete coby hnojivo.
Postupem času se staly cenově dostupnými i mnohé šlechtěné orchideje. Jde obecně o velmi populární rostliny, a to jak díky krásným barvám, tak vydatnému kvetení. Jakmile však odkvetou, není důvod se jich jakkoli zbavovat. Dopřejte jim jen oddechový čas a pro konkrétní druh vytvořte ty nejlepší podmínky. Občas jim to můžete zpestřit trochou hnojiva. Není ovšem důvod ho kupovat, stačí vám banánové slupky, které máte doma.
Roztok na hnojení v podobě banánového čaje
Banánovou slupku nechte usušit na slunci (případně v troubě na malý výkon nebo v sušičce na ovoce). Suchou ji totiž můžete velmi dobře rozdrtit nebo rozemlít. Jednu lžíci takto rozdrcené slupky nasypte do 200 mililitrů vroucí vody a následně ji nechte vychladnout. Tímto „čajem“ ze slupek pak zalévejte.
Slupkový prášek
Slupky roztrhejte na menší kousky a stejně jako v prvním případě je nechte vyschnout. Perfektně usušené je roztlučte v hmoždíři, lze je také přejet kuchyňským válečkem.
Výluh z čerstvých slupek
Vezměte slupky ze dvou banánů, nakrájejte na menší kousky a dejte je do nádoby s 2 litry vody. Výborná je na to dešťová, případně převařená a vychladlá. Nádobu nechte někde stát aspoň 2 dny, roztok pak přefiltrujte a zřeďte vodou v poměru 1 : 1. Pokud vnitřní – tedy bílou stranou – slupky otřete listy rostlin, získají nádherný lesk.
S hnojením to nepřehánějte
Pamatujte, že všeho moc škodí – a u hnojení je mnohem důležitější pravidelnost než míra. Zmíněnou zálivku používejte při každém druhém zalévání. Když rostlina kvete, hnojení se spíše vyvarujte. Stejná situace se týká rostlin, které jste si zrovna přinesli ze zahradnictví. Většinou jsou totiž zasazené v substrátu, jenž nějaký druh hnojiva už postupně uvolňuje. To jim bude bohatě stačit na minimálně 3 měsíce dalšího pobytu.
Anatomie a charakteristika
Orchideje nebo vstavačovité jsou vytrvalé byliny pocházející z vlhkých a tropických oblastí. V přirozeném prostředí obvykle obývají stromová patra tropických pralesů, v mírném pásu jsou z nich pak přízemní rostliny. Existují i nezelené druhy, které jen parazitují na některých druzích hub. Název pochází od řeckého ostrova orchis, což v překladu znamená varle. Je odvozen od tvaru jejich podzemních hlíz. Tyto květiny jsou pak ceněny hlavně pro krásnou barvu svých květů.
Obecně jde o jednu z nejstarších rostlinných rodin na planetě a jejích varianty lze najít po celém světě. Odborníky to vede i k závěru, že existovaly už předtím, než došlo k pradávnému rozdělení kontinentů. Nejmenší rostlina má velikost desetníku, největší pak váží několik stovek kilogramů. Zajímavé je, že jejich květy jsou naprosto symetrické. Ze speciálního druhu orchideje pochází i fazolka vanilky. Jde o komerční květinu pěstovanou na plantážích.
Zdroj: Orchidfriends