Pokud se vašim orchidejím nechce kvést, využijte toto zázračné domácí hnojivo

Fotografie: Freepik

Orchideje jsou královnami mezi pokojovými kvetoucími rostlinami. Kdo se pustil do jejich pěstování, těší se záplavou úchvatných originálních květů.

Orchideje vyžadují speciální pěstební podmínky, jinak se kvetení nejen nedočkáte, ale navíc mohou zajít celé rostliny. Takže kdo by si myslel, že orchidej přinese domů, postaví na okenní parapet a už se o ni nemusí starat, je na velkém omylu. Nesmíte zapomínat na to, že orchideje jsou doma v tropech a deštných pralesích. I když druhy, které se u nás prodávají, jsou vyšlechtěny tak, aby snesly tuzemské podmínky, přece jen je třeba, abyste pro přirozené kvetení jejich původní prostředí alespoň částečně napodobili.

Světlo, zálivka, hnojení

Orchideje preferují světlé stanoviště, ale přímé sluneční paprsky nejsou vhodné! Často je vidět orchideje za okny, což je jistě pěkný efekt jak pro majitele, tak pro kolemjdoucí. Máte-li ovšem okna situovaná na jižní stranu, není to právě optimální stav. Od jara do podzimu tak květiny podléhají velkému žáru, což se na nich může negativně podepsat. Světlo, které potřebují, má být dostatečné, ale spíš rozptýlené. Takže okenní parapety jsou vyhovující, když jsou směrovány spíš na jihovýchod nebo jihozápad.

Důležitá je také správná zálivka; měla by být mírná, aby nedošlo k přemokření kořenů, ale zato pravidelná, píše web EleganzaPlus. Vysoká vzdušná vlhkost je pro orchideje prospěšná, proto je vhodné květiny pravidelně rosit vodou. Pro podporu kvetení můžete samozřejmě používat kupované přípravky, ale není to nutné, neboť doma najdete i jiné zdroje živin, které vás nebudou nic stát, a přitom budou mít skvělý efekt.

Účinné hnojivo ocení rostliny na zahradě i v pokoji. Potřebné živiny zajistí banány a vejce

Přihnojování orchidejí rýžovou vodou

Jedním z přírodních hnojiv může být kupříkladu rýžová voda. Ta je bohatá na živiny a podporuje růst a kvetení. Tento přírodní produkt, který vznikne vařením nebo namáčením rýže, obsahuje sacharidy, hořčík, draslík, fosfor a vitamíny skupiny B, které jsou pro rostliny prospěšné. Kromě toho rýžová voda obsahuje růstové hormony a organické látky, které podporují zdravý vývoj orchidejí. Pro použití rýžové vody jako hnojiva můžete namočit 50 g rýže do půl litru vody, necháte jeden den louhovat a pak přecedíte.

Vodu je možné uchovávat v chladničce a používat k zalévání orchidejí podle potřeby. Anebo třeba jen listy a kořeny rosit pomocí rozprašovače. Zde je však velmi důležité, aby voda měla pokojovou teplotu. Takže rýžový výluh vyjměte z ledničky alespoň hodinu před použitím. Další možností je přidání rýžové vody do běžného hnojiva pro orchideje, což může zvýšit jeho výživovou hodnotu. Dejte si však pozor na přehnojení, neboť i přemíra živin může vést k poškození kořenů i jiným problémům, upozorňuje web TheBestOrchids.

Rýžová voda je tedy cenově dostupná a ekologická alternativa k průmyslovým hnojivům, která může podpořit zdravý růst a bohaté kvetení orchidejí. A při správné péči mohou některé druhy orchidejí kvést skoro celý rok. O tom, že orchideje můžete pro podporu kvetení přihnojovat i česnekem, jsme na BydlímeÚtulně rovněž napsali.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*