I bavlněná rouška může pomoci. Podle snadného návodu ji zvládne ušít každý za pár korun

Během krátké doby jsme zažili rozšíření již několika nebezpečných nemocí, jako byly viry SARS, ptačí a prasečí chřipka, a nakonec dokonce světovou pandemii nového koronaviru. Používání lékařské neboli chirurgické roušky se během pár měsíců stalo nezbytným jak pro dospělé, tak děti. Maska se stala povinným doplňkem naší každodenní výbavy v MHD, na úřadech, u lékaře a hromadných akcích. Opatření se navíc často mění ze dne na den, a proto je dobré být připravený.

Proč je lepší vyrobit si vlastní roušku

Pokud chcete ušetřit za nakupování předražených jednorázových lékařských roušek, které musíte po každém použití vyhodit, ušijte si s námi vlastní látkovou. Budete tak mít jistotu, že budete vždy připraveni. Zažili jsme totiž, že lékařské roušky se v době nouze staly velmi rychle nedostatkovým zbožím. Podomácku vyrobená rouška vám vydrží dlouhá léta. Stačí ji pouze vyprat a řádně vyžehlit. Tak budete mít jistotu, že zabijete všechny viry a bakterie. Co budete potřebovat?

  • kus látky
  • jehlu
  • nit
  • značkovač

Postup jak na to

Roušku můžete ušít za pomoci šicího stroje, ale půjde to i ručně. Vezměte látku a vystřihněte obdélník o velikosti 37 x 25 cm. V okrajích delší strany ho ohněte v půl směrem dopředu a sešijte. Otočte a zažehlete rozpálenou žehličkou. Od všech čtyřech okrajů látky si vyznačte šest centimetrů značkovačem. V místě značek látku ohněte a opět zažehlete. Po obvodu vzniklého tvaru vše zašijte. Ohnuté okraje ale uvnitř nepřišívejte. Pouze po obvodu!

Složte k sobě vršek a spodek masky. Přehyb by měl být dlouhý pět centimetrů. Zažehlete. Nyní opět udělejte stehy všude po obvodu nově vzniklého tvaru. Nyní přehněte okraje masky na dvakrát. Opět zajistěte stehy. Na úchytky za uši si připravte 30 cm dlouhý elastický materiál. Provlékněte skrz díry na okrajích a zavažte na uzly. Vaše maska je hotová!

Fotografie: Gentleman’s Doll

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]