I praní v pračce má svá pravidla. Dejte si pozor na několik základních faktů, které mají vliv na kvalitu výsledku

Fotografie: Freepik

Praní je v podstatě jednouchá činnost – vše vlastně udělá pračka, která vám ušetří mnoho času. Musíte si ale dávat pozor na pár drobností, které by mohly zapříčinit, že prádlo nebude vyprané tak, jak má.

Praní prádla je rutinní činnost, která patří do života každého z nás. Zdálo by se, že praní je účinné řešení, jak se zbavit nečistot, skvrn a také zápachu z našeho oblečení. Stačí jen hodin prádlo do pračky, nastavit program a za několik hodin je hotovo. Během této doby můžete dělat jiné věci, na které by jinak nebyl čas. Vzhled vypraného prádla ale může být jiný, než jaký očekáváme. A většinou uděláme chybu my sami.

Laundry basket with washing and drying machines on the background

Pozor si dejte na nastavení správné teploty, některé materiály se mohou zničit

Když perete jemné látky nebo své oblíbené věci, které nechcete po vyprání vyhodit, volte na praní nízké teploty, do 30 stupňů Celsia. Praní při takových teplotách má překvapivé důsledky. Šetříte energii a nižší teplota je lepší pro životní prostředí. Největší nevýhodou takové praní je, že teplota pod 30 stupňů nemůže zničit bakterie a další choroboplodné zárodky, které na povrchu oblečení bývají.

Na nízkou teplotu také nebudou fungovat některé prací prostředky. V pračce se mohou hromadit nečistoty nebo zbytky nerozpuštěného prášku a ty mohou způsobit zápach z pračky nebo plísně, kterých se pak budete těžko zbavovat.

Jedna polévková lžíce vody z pračky obsahuje dokonce až jeden milion bakterií. Praní při nízkých teplotách přežijí bakterie jako je salmonela, norovirus nebo E.coli. Také v prací vodě můžete najít bakterie, které způsobují zažívací potíže, průjem nebo další onemocnění. Veškeré oblečení by se tak mělo prát nad 30 stupňů, i když na spoustě kousků najdete, že je doporučená teplota pro praní právě 30 stupňů. Jedině tak ale budete mít jistotu, že je oblečení opravdu vyprané a čisté.

Fotografie: Freepik

Nezapomeňte si prádlo třídit

Každá žena nebo muž bude mít svůj systém, podle kterého si prádlo před vypráním třídí. Někdo si ho rozděluje podle barev, jiného stačí rozdělit si špinavé kousky podle teploty, na kterou ho bude prát. Na 60 stupňů perte určitě všechno spodní prádlo, ručníky, utěrky nebo látkové pleny, pokud máte miminko. Dětské oblečení by také mělo projít vysokou teplotou, aby se zničily veškeré bakterie.

Na 40 stupňů perte hlavně svrchní kousky oblečení, jako jsou trika, tepláky, džíny, tílka. Pozor si dávejte u materiálů, některé do pračky vůbec nemohou a prát je musíte v ruce. Na každém kousku najdete štítek, který napoví, jak prádlo vyprat a na jakou teplotu ho žehlit.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]