Obyčejný čajový sáček má své využití i pří praní prádla. Oživí džíny, mikinu či tričko

Fotografie: 마린 / Creative Commons / Attribution 2.0 kr

Postupy našich babiček zažívají v mnoha případech renesanci. Z mnoha důvodů totiž lidé pátrají po osvědčených metodách úklidu, vaření či v jiných oblastech.

Všichni se rádi pečlivě staráme o svoje oblíbené kousky oblečení. Opakovaným praním však nevyhnutelně přichází o svůj původní lesk a svěžest. Barvy kolikrát blednou a z krásného oděvu se stává cosi průměrného. Buďte si však jistí, že právě babský trik se sáčkem čaje tento problém řeší velmi spolehlivě. Lze samozřejmě pořídit speciální prostředky, které barvám pomáhají vrátit sytost. Takto ale využijete něco, co vám stejně doma vzniká běžným provozem. Jak na to?

Hoďte do pračky sáček

Zcela obyčejný čajový sáček oživí vaše džíny, mikinu či tričko. Pravda, reálně jde o výluh, nikoli házení do bubnu. Naplňte lavor nebo umyvadlo horkou vodou, přidejte dva vylouhované sáčky čaje a trochu jablečného octa. Dle EleganzaPlus je pak třeba namočit do roztoku tmavé oblečení předtím, než ho dáte přímo do pračky. Právě čaj bude mít na tmavých oděvech tonizující efekt. Výhodou je naprostá ekologičnost a extrémně nízká finanční náročnost.

Pozor, tento postup nefunguje za všech okolností. Jak správně upozorňuje Kucma, je nejlepší to vyzkoušet na testovacím kousku látky. Jinak se můžete setkat s nepříjemným překvapením. Tmavé oblečení je přitažlivé právě svou sytou barvou. Jakmile vám vybledne, budete ho nosit méně. S barvami se ovšem dá „kouzlit“ i více prostředky s odlišným efektem. Na černé prádlo a uchování jeho barvy je například vynikající pepř. Dvě nebo tři lžíce jednoduše nasypte přímo do bubnu.

barevné prádlo šňůra
Fotografie: Pixabay

Levnější praní uleví rodinné peněžence. Pomůže k tomu i snížení teploty a vkládání méně prádla

Bílá s citronem

Citronová šťáva má totiž vynikající schopnost oživit již fádní bílou. Jak jsme na Bydlíme Útulně už uváděli, pomůže vám i s čištěním samotné pračky. Bílé věci pak staří ponořit do horké vody s trochou kyseliny citronové a nechat několik hodin „uležet“. Nakonec ho dejte normálně do pračky. Uvidíte, jak bude svítit. Pro korekci tmavých odstínů stačí do pračky nalít sklenici bílého octa a 100 gramů normální soli. Poté už jen zcela obyčejně vyprat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]