I slupky z citrusů mají praktické využití na zahradě

Asi každý používá celoročně doma citrony a pomeranče. V zimě do čaje a během léta do domácích limonád, proto se doma nahromadí zbytky citronů nebo pomerančů. Nevyhazujte jejich slupky, mohou totiž ještě výtečně posloužit – přinášíme vám praktické tipy na použití citrusové kůry v zahradě!

Kompost

Citrusové slupky lze kompostovat. Jsou vynikajícím zdrojem dusíku, fosforu a draslíku. Jejich přidání do kompostu je skvělý způsob, jak zajistit jeho výživnost. Před vložením slupek na kompost je potřeba nakrájet je na menší kousky, aby se proces kompostování urychlil. Citrusové slupky navíc chrání kompost před některými škůdci, protože mnozí z nich nemají rádi tuto vůni.

Ochrana před škůdci

Pokud vaše rostliny obtěžují škůdci, nepoužívejte chemické pesticidy a pokuste se je zlikvidovat pomocí citrusových slupek. Jednoduše roztrhejte citrusové slupky na malé kousky umístěné kolem zasažené rostliny nebo vyhlubte díru a slupku umístěte do zeminy blízko zasažené oblasti. Jde-li o větší rostlinu, rozvěste kousky citrusové kůry přímo na postiženou rostlinu. Nemusí to být tak účinné jako používání chemických pesticidů, ale je to přírodní a organické, za zkoušku to určitě stojí.

Repelent na kočky a psy

Pokud chcete zabránit zvířatům v návštěvě zahrady, zkuste použít citrusovou kůru. Většina koček a psů nenávidí vůni citrusových slupek. Stačí smíchat malé kousky citrusové kůry s použitou kávou a rozptýlit je kolem rostlin. Kombinace těchto dvou vůní zabrání domácím zvířatům navštívit vaši zahradu a také „hnojit“ vaše rostliny.

Citrusové slupky v krbu

Pokud máte dostatek slupek, klidně je hoďte na ohniště v krbu. Proč? Příjemně voní. To se může hodit, až budete pořádat zahradní party. Navíc vůně citrusů odhání některý nepříjemný hmyz, takže vás nebude tolik obtěžovat.

Například komáři nenávidí vůni citrusových slupek. Pokud se chcete skutečně zbavit komárů, stačí si kůži navíc ještě otřít citrusovou kůrou a odradit je. Můžete také použít strouhané slupky kolem verandy, terasy a zahrady. Mimo komárů odrazují citrusové slupky od pobytu na vaší zahradě i mravence.

Okyselení půdy

Zbytky citronových slupek lze použít k okyselení půdy. Stačí umýt a vysušit citrusové slupky a rozmixovat je na prášek. Následně tento prášek nasypat na půdu a promíchat. Je to skvělý a přirozený způsob, jak zvýšit kyselost půdy. Pamatujte, že snížení pH půdy závisí na množství citrusové kůry, kterou použijete. Jako bonus navíc přidává také některé důležité mikro a makro živiny do půdy.

Obrázky: bhg, youtube