Odtok se dá ucpat poměrně snadno, pokud se do něj dostanou věci, které do něj nepatří. Málokdo ale ví, že i ty nejmenší kousky mohou nadělat pořádnou paseku.
Všichni, a především ti, již mají zkušenosti, by si měli dávat pozor, co splachují do záchodu nebo dřezu. Existuje však mnoho věcí, které dokážou odtok snadno ucpat, a způsobit tak vážné problémy. Spousta lidí ale v domácnosti nalévá do dřezu zbytky z polévek nebo omáček, jež se i přes to, že to může být čistě jen tekutina, mohou zaseknout a odtok rázem přestane fungovat.
Dávejte pozor na mastné tuky a oleje
Může se zdát, že zrovna oleje a mastné tuky dokážou kanalizací bez problémů protékat, avšak opak je pravdou. Obojí po vychladnutí ztvrdne, a ucpe tak potrubí, a nelze je jen tak snadno z potrubí dostat. Dalším nebezpečným produktem, který by se do odpadu neměl dostat, jsou těstoviny. Pokud je třeba je vyhodit, je na to nejlepší odpadkový koš, ale rozhodně ne odtok v záchodě. Obsahují totiž hodně škrobu, jenž potrubí ucpe, ale těstoviny v něm mohou začít i hnít a zapáchat.
Velký problém je také s dámskými tampony, vložkami nebo kondomy. Mnoho žen má za to, že spláchnout použité vložky do záchodu nic neudělá. Bohužel je to mýlka, protože tyto produkty se nerozpouštějí, ale absorbují do sebe velké množství vody a nafouknou se. A rozhodně do odtoku nelijte mléko. Sice není zas tak škodlivé pro potrubí, ale způsobuje škody při rozkladu na životním prostředí, a především vodním organismům.
Staré léky nelikvidujte splachováním
Ačkoliv se to může zdát poněkud zvláštní, tak někteří lidé mají tendenci se léků zbavovat spláchnutím do záchodu. Je to nezodpovědné, protože léky, a hlavně ty prošlé, kontaminují vodu, půdu a způsobují velké škody volně žijícím zvířatům. Pokud takové léky doma vlastníte, je nejlepší se obrátit na lékárníky, kteří vám poradí, co se starými léky dělat, případě jak je ekologicky a šetrně zlikvidovat.
Pokud rádi pijete kávu, po které v hrníčku zůstane lógr, nesplachujte ho do potrubí ve dřezu. Lógr se hromadí v trubkách a nakonec je úplně ucpe. Můžete ho ale účinně využít například na zahrádce jako rostlinné hnojivo. A ani rýže nebo mouka by se neměly do odtoku dostat. Rýže funguje stejně jako těstoviny, absorbuje vodu a nafoukne se. Mouka, když zvlhne, se stává takovým „lepidlem“, které rozhodně není příjemné dostávat z ucpaného potrubí.
Zdroj: RD