
Sbírat po celou sezonu sladké a šťavnaté plody, to je sen každého pěstitele jahod. Je ale potřeba je dostatečně pohnojit, klidně doma připraveným roztokem.
Jednak jsou jahody velmi chutné, což ocení hlavně děti, a pak mají spoustu vitamínů a dalších látek prospěšných pro náš organismus, jak dokládá web Healthline. Tak proč bychom jahody nepěstovali, vyjde nás to mnohem levněji než je kupovat. A u vlastního ovoce také víte, co jíte. Pěstitele jahod musíme pro účel pokynů k pěstování a péče o jahodníky rozdělit do dvou skupin: Většina z vás už má jahodníky vysázené z předchozích let, a druzí budou jahodiště teprve nově zakládat.
Zakládání jahodiště
Kdo teprve s pěstováním začíná, musí mít připravený prohnojený záhon. Začít jste měli už na podzim nebo během zimy a zapravit do půdy organické hnojivo. Pokud jste tak doposud neučinili, už to letos nedoženete. O to víc budete muset používat hnojiva přírodní a minerální. Pokud jste sazenice zakoupili v květníku, můžete je rovnou vysadit a zalít, radí GardenersWorld. Vhodná vzdálenost jednotlivých rostlin je od 40 do 60 cm, záleží také na odrůdě. Některé mají bohatší trsy, jiné štíhlejší.
Pokud jste koupili jahodníky pouze v kořenech, zkraťte nejprve kořenový systém asi o třetinu a namočte do vody pokojové teploty. A to nejméně na 24 hodin. Poté můžete vysadit do půdy, jen dejte pozor, abyste neponičili „srdíčko“. Z něj totiž budou vyrůstat nové listy. Přihnojovat můžete zhruba za dva až tři týdny – to kořeny prorostou do okolní půdy a rostlina bude přizpůsobena podmínkám, které jste jí připravili. Nezapomeňte po celou dobu pravidelně zalévat.
Vhodná hnojiva zajistí bohatou sklizeň okurek. Potřebné živiny dodají i cibulové slupky a droždí
Stávající jahodiště
V předjaří jste už jistě záhon s jahodníky vyčistili, odstranili suché a přebytečné listy, půdu prokypřili a zalili. Nyní už byste měli mít pěkné trsy, které nasazují poupata. Vy tedy můžete začít přihnojovat jahodníky už nyní.
Přírodní hnojivo na jahody
Droždí je velmi vhodnou ingrediencí pro přípravu hnojiva. Do jednoho litru velmi vlažné vody přidejte lžíci cukru a jedno balení čerstvého droždí či jeden sáček droždí sušeného, radí web FaceDorba. Nechte dva až tři dny pracovat a pak roztok rozřeďte s vodou v poměru 1 : 9, takže získáte deset litrů hnojicí zálivky. Rostlinám nalévejte tekutinu přímo ke kořenům. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali, jak dokážete na zahradě vypěstovat melouny, a to i bez skleníku.
Zdroje: Healthline, GardenersWorld, FaceDobra
Napište komentář