Starou zahradní cestičku lze nahradit novou svépomocí postavenou verzí. Podle postupu to zvládne každý

Fotografie: Mohan Babu V / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zahradní cesta je celkem jednoduchý architektonický prvek. Je však schopná proměnit jakoukoli zahradu v pečlivě udržované místo. Bude upravenější a také pohodlnější.

Samozřejmě můžete sehnat různé hotové verze nebo suroviny v obchodě. Ne vždy se však takové produkty trefí do vašeho vkusu, případně proporcí zahrady. Na druhé straně není problém něco takového postavit vlastními silami. Zahradní cesta je soustavou kamenů, písku, štěrku a cementu. Celá struktura je pak jen dodatečně posílena, aby vydržela pravidelnou zátěž. Takovou cestičku si může u sebe na zahradě vybudovat opravdu každý. Co je potřeba a jak na to?

Potřebné suroviny a postup

Zásobte se agrolátkou, pískem a štěrkem, cementem, tlumicí páskou 8 mm × 100 mm × 20 m a ocelovou sítí pro vyztužení. Prvním krokem je samozřejmě stanovení místa pro takovou cestu. Vykopejte drny, položte agrolátku a na ni už nasypejte směs štěrku a písku.  Z tlumicí pásky vystříhejte kousky, které ještě upravte do tvaru budoucích „kamínků“. Tento materiál je pružný, ovšem poměrně tuhý. Páskou obepněte místa, která pak opět naplníte směsí písku a štěrku.

Proměna zahradní dlažby jako mávnutím proutku: Odolné skvrny vyčistí jedlá soda i citronová šťáva

V každé této formičce je potřeba kus ocelové sítě pro pevné tvarování. Poté smíchejte 1 díl cementu, 4 díly prosáté směsi písku a štěrku a necelý díl vody. Formy naplňte do výšky, která vám bude vyhovovat. Web VšeOZahradě upozorňuje na důkladné promyšlení si nejen rozčlenění samotné plochy. Podstatná je také celistvost okolních trávníků, pak plocha před cestou, za cestou a okolí ní. Všechno tohle bude totiž časem nějak pracovat, stejně jako konstrukce cesty samotné.

Formování a zdobení kamenů

Formy vyjměte po cca 2 hodinách, celou dobu noste pracovní rukavice. Využijte toho, že je materiál ještě trochu tvárný a prsty ohlaďte rohy. Pomocí špachtle se pak dají na kameny nakreslit i vzory. Až bude roztok opravdu tuhý, vyplňte štěrbiny směsí písku, štěrku a také vodou. S dekoracemi vám mohou pomoci i další tipy, které jsme na Bydlíme Útulně rozebírali. Jak upozorňují ReceptyPrimaNápadů, je to nejen funkční, ale i estetický prvek.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]