Jak často měnit kuchyňské pomocníky – od houbičky, přes krájecí prkénka, až po nádobí

Všichni se snažíme mít doma útulno a čisto, obzvlášť to platí o kuchyni, kde uchováváme a zpracováváme potraviny. Dřív bylo zvykem, že našim babičkám nádobí vydrželo celý život. Dnes, ačkoliv se vyrábí některé nádobí kvalitní, nemá zdaleka takovou životnost.

I samotní výrobci doporučují, že je vhodné nádobí po určité době obměnit, případně, uštípne-li se ze dna pánvičky nebo hrnce kus ochranné vrstvy, je výměna nutná ihned. Ale v kuchyni nemáme pouze pánvičky a hrnce, ale i krájecí prkénka a další nádobí. Společně se dnes podíváme, jak často se doporučuje výměna.

Kuchyňské houbičky

Houbičku na umývání nádobí se doporučuje měnit každý týden. Úplně ideální by bylo měnit houbičky každý den, ale to by se značně prodražilo. Každý večer vyperte houbičku v octové vodě a nechte na topení uschnout. Houbička vám vydrží i déle, než týden, ale je vhodné ji zbavit bakterií, třeba vložením do mikrovlnné trouby.

Teflonové pánvičky

Využíváte při vaření pánvičky s nepřilnavým povrchem? To je určitě bezva, ale stává se, že po určité době může mít pánvička škrábance. Pozor – tyto odřené body a rýhy mohou uvolňovat toxické látky, je to znamení, že je čas na změnu. Životnost teflonových pánviček je zpravidla 3 až 5 let. Totéž platí o hrncích a kastrolech.

Krájecí desky

I krájecí desky mají svou životnost. Ať už máte doma dřevěné, plastové nebo kamenné krájecí desky, je důležité použít jednu pro přípravu masa a další pro zeleninu apod. Po každém použití musí být vyčištěny horkou mýdlovou vodou, aby se zničily bakterie. Jednou týdně se doporučuje opět použít na krájecí desky desinfekční prostředek. Pokud jsou vaše krájecí desky nadměrně opotřebované nebo mají hluboké drážky, které se obtížně čistí, je čas je vyměnit za nové. Někomu vydrží krájecí desky rok, někomu tři – záleží na frekvenci vaření/používání tohoto náčiní.

Ostatní nádobí

V podstatě vždy záleží na tom, jak často nádobí používáte, kolik členů má rodina. Vícečlenná rodina, která vaří každý den, bude pravděpodobně opotřebovávat nádobí víc, než domácnost o jedné či dvou osobách. Je dobré se držet doporučení výrobce i toho, jak moc je nebo není nádobí opotřebované. Přičemž vždy platí, poškozené nádobí vyměňte ihned.

Obrázky: pixabay