Pokud alespoň občas nečistíte svoji pračku, zbytečně zatěžujete svůj rodinný rozpočet. Zkuste tuto fintu

Fotografie: Depositphotos

I když se to na první pohled nemusí zdát, u pračky najdete dost míst, která potřebují pravidelný úklid a kontrolu.

Doba, kdy se s prádlem chodilo k potoku nebo se těžkopádně drhlo na valše, je už naštěstí dávno pryč. Což ale úplně neznamená, že starostí hospodyňkám nějak výrazně ubylo. Nyní totiž musí obstarávat nejen prádlo, ale i samotnou pračku.

Praní není ani dnes bez práce

Pračky jsou součástí našich domácností už spousty let. Podle portálu dTest se nejčastěji v českých domovech setkáme s předem plněným modelem, který se zapíná asi třikrát do týdne. Při takovém zápřahu průměrný spotřebič vydrží asi 12 let. Záleží přitom nejen na tom, jak kvalitní značku jste zvolili, ale také na tom, čím ji „krmíte“ a jak často ji čistíte.

Pokaženou pračku většina domácností okamžitě nahrazuje novou. Obvykle se totiž investice do opravy nevyplatí. Tisíce korun, které ale za takový nákup „vysolíme“, by nicméně šly ještě třeba nějakou dobu ušetřit, kdyby se věnovala větší pozornost prevenci. Ačkoliv přímo do útrob pračky běžný spotřebitel nemůže, a je tak odkázaný pouze na přípravky typu Calgon, přesto je tu podle výčtu na webu Webniusy poměrně dost míst, která si vaši péči zaslouží.

Vyčistí troubu bez sebemenší námahy: Tablety do myčky jsou 10x efektivnější než drahé prostředky

Na tato místa zaměřte u pračky svůj zrak

Jako první je určitě potřeba zmínit samotný buben. Kvůli vypranému prádlu se v něm hromadí vlhkost, která snadno může přejít v plíseň. Jakmile tedy doperete, nechte dvířka od pračky pootevřená, aby se buben vyvětral. Pokud by to nepomohlo, můžete ho osvěžit octem. Dobrou práci při čištění vnitřku pračky odvedou také dvě tablety do myčky, když je hodíte do bubnu a spotřebič pustíte naprázdno bez prádla, jak jsme už dříve radili na BydlímeÚtulně.

Tableta do myčky
Fotografie: Daniel78 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Svůj díl pozornosti ale potřebují i „zákoutí“, jako je těsnění dvířek a filtr. Těsnění po každém praní řádně vysušte a případně očistěte roztokem octa. Filtr zachytávající nečistoty byste pak měli alespoň jednou za měsíc zkontrolovat. Ale pozor, nezapomeňte si k ruce připravit hadr kvůli zachycené vodě. Choroboplodné zárodky se u pračky hromadí také v zásuvce na prášek a aviváž. Čas od času ji tedy otřete dezinfekcí.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*